×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Euro 2012: portugalskie władze wzywają kibiców do szczepień

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 08 maja 2012 19:01

Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie wydała komunikat, w którym przestrzega kibiców udających się do Polski i na Ukrainę przed możliwością zachorowania na odrę. Zaapelowała też o poddawanie się szczepieniom przeciwko tej chorobie.

Euro 2012: portugalskie władze wzywają kibiców do szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Władze DGS wskazały, że zainteresowani udziałem w ME, którzy mają mniej niż 18 lat, powinni przyjąć szczepionki (jeśli nigdy wcześniej ich nie otrzymali) na 4-6 tygodni przed podróżą. Zostaną oni zaszczepieni bezpłatnie w portugalskich ośrodkach publicznej ochrony zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Osobom dorosłym DGS, poza aktualizacją szczepień, zaleciła przyjęcie co najmniej jednej dodatkowej dawki szczepionki przeciwko odrze. "Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób przenoszonych między ludźmi. Tylko w 2011 r. odnotowano w Europie 34 tys. przypadków zachorowań. Zmarło dziewięć osób, hospitalizowano siedem tysięcy pacjentów" - przypomniały władze Generalnej Dyrekcji Zdrowia w Lizbonie.

W dokumencie odnotowano, że największe niebezpieczeństwo zarażenia się odrą występuje na Ukrainie. "Szczególnie wysoka liczba zachorowań notowana jest w ostatnich tygodniach w zachodniej części tego kraju" - zaznaczyło kierownictwo DGS.

Według szacunków portugalskiej instytucji, do maja br. zanotowano na Ukrainie ponad pięć tysięcy przypadków zachorowań na odrę. "W najbliższych tygodniach należy się spodziewać nasilenia epidemii, a także poszerzenia geograficznego obszaru występowania" - przewiduje portugalska Generalna Dyrekcja Zdrowia.

Portugalia rozpocznie udział w Euro 2012 we Lwowie 9 czerwca meczem z Niemcami. W tym samym mieście przyjdzie jej zmierzyć się z Danią cztery dni później. Ostatnie spotkanie w grupie B zagra z Holandią 17 czerwca w Charkowie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum