Estonia. Rekordowe wzrosty zakażeń i protesty na ulicach. Od poniedziałku większe obostrzenia

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 października 2021 08:20

W Estonii odbyły się w sobotę miejsce masowe protesty przeciwko zaostrzeniu obostrzeń pandemicznych, które ma obowiązywać od poniedziałku (25 października).

Estończycy protestowali przeciwko obostrzeniom Fot. Shutterstock
  • W Estonii wskaźnik zakażeń jest obecnie najwyższy w Europie
  • Estońskie władze zdecydowały o zaostrzeniu od 25 października niektórych regulacji związanych z pandemią, m.in. przy wejściu do lokali użytkowych trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać nos i usta maseczką
  • Przy wejściu na wydarzenia czy do lokali gastronomicznych, wypoczynkowych, kulturalnych i obiektów sportowych honorowany będzie tylko certyfikat zaszczepienia lub przebycia choroby
  • Rząd zaostrzył też zasady dotyczące odbywania kwarantanny oraz przeprowadzania testów w szkołach oraz na zajęciach pozaszkolnych

W Estonii wskaźnik zakażeń jest obecnie najwyższy w Europie.

Ostrzejsze obostrzenia już od poniedziałku

W sobotę poinformowano o 1643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Tak wiele nowych infekcji w tym kraju odnotowywano w ciągu doby podczas poprzedniej fali pandemii w marcu br.

W tej sytuacji estońskie władze zdecydowały o zaostrzeniu od 25 października niektórych regulacji związanych z pandemią, m.in. przy wejściu do lokali użytkowych trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać nos i usta maseczką.

Ponadto, przy wejściu na wydarzenia czy do lokali gastronomicznych, wypoczynkowych, kulturalnych i obiektów sportowych honorowany będzie tylko certyfikat zaszczepienia lub przebycia choroby. Oznacza to, że negatywny wynik testu na obecność koronawirusa nie będzie wystarczający do uzyskania wstępu do tych miejsc.

Tylko 55 proc. zaszczepionych

Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 10 stycznia 2022 roku. Rząd zaostrzył też zasady dotyczące odbywania kwarantanny oraz przeprowadzania testów w szkołach oraz na zajęciach pozaszkolnych.

Z 1,2 mln mieszkańców Estonii w pełni zaszczepionych zostało 55 proc. Od początku pandemii na Covid-19 zachorowało w tym kraju 176 tys. osób, z których 1438 zmarło.

W Polsce na razie bez zaostrzenia przepisów

Przypomnijmy. Z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Zdrowia w sobotę, 23 października wynika, że w ciągu doby odnotowano 6274 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło aż 75 osób.

Jak mówił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, najgorsza sytuacja pod względem epidemicznym jest w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ale także w powiatach na wschód od Warszawy.

Podkreślił, że podejmując ewentualne decyzje o restrykcjach rząd będzie brał pod uwagę trzy główne kryteria: liczbę zaszczepionych osób, liczbę zakażeń oraz hospitalizacji w danym regionie.

Czytaj też: "Drodzy Estończycy, mamy duży problem". Lockdown przez całe lato?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum