Episkopat o ochronie zdrowia

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2010 14:20

Musimy upominać się o prawa pracowników służby zdrowia - mówi bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski.

Hierarchów polskiego Kościoła zainteresowało funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

W drugim dniu trwającego w Warszawie 351. zebrania plenarnego hierarcha przedstawił polskim biskupom sytuację w służbie zdrowia.

Hierarcha zauważył, że prywatyzowanie placówek medycznych, w szczególności przychodni, w których pracują lekarze pierwszego kontaktu, spowodowało utrudnienia w dostępie do leczenia: – Człowiek w ciągu dnia nie jest w stanie otrzymać pomocy, bo przychodnie pracują w niezbyt elastycznych godzinach. Pytamy więc gdzie ma się podziać ten człowiek.

Hierarcha zauważył też coraz trudniejszą sytuację pracowników służby zdrowia.  Jego zdaniem, niekiedy dysproporcja w zakresie wynagrodzeń jest tak duża, że trzeba stosować mechanizmy strajku, a jednocześnie nie można odejść od łóżka pacjenta. – W takich sytuacjach pracownik służby zdrowia jest praktycznie bezradny, by otrzymać sprawiedliwe wynagrodzenie – stwierdził bp Regmunt.

Jak zauważył, jeśli reformujemy służbę zdrowia, to „reforma ta nie może iść w złym kierunku, bo jeśli mamy coś zreformować gorzej, to lepiej, żeby nie zaczynać“. Przyznał, że choć z pewnością w kwestii kontraktowania usług Narodowy Fundusz Zdrowia ma dobre intencje, to jednak kontraktowanie „na pół roku“ nie daje szans placówce na patrzenie w przyszłość, choćby w kwestii planowanych inwestycji.

Z niepokojem zauważył również różnicowanie kosztów usług medycznych w różnych częściach kraju. – W jednej części Polski za tę samą usługę płaci się mniej a gdzie indziej więcej. To dyskryminuje zarówno lekarzy jak i pacjentów. Tak jakby w jednym województwie był lepszy pacjent a w innym gorszy – stwierdził bp Regmunt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum