×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Elektroradiolodzy: niezadowolenie przekroczyło wszelkie granice

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 listopada 2018 10:20

Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii wezwał w środę (7 listopada) ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do podjęcia natychmiastowych rozmów nt. temat podwyżki wynagrodzeń. Jak twierdzi, średnia pensja zasadnicza w tej grupie zawodowej to ok. 2200 zł.

Elektroradiolodzy: niezadowolenie przekroczyło wszelkie granice
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"W związku z brakiem rozwiązań systemowych dotyczących wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych oraz warunków pracy w Ochronie Zdrowia, Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii nakazał podległym strukturom wchodzenie w spory zbiorowe z pracodawcami na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Do chwili obecnej nasza grupa zawodowa zachowywała daleko idący spokój podczas gdy inne grupy zawodowe stawiały kolejne żądania" - czytamy w stanowisku Zarządu Głównego OZZTME, przesłanym w środę wieczorem.

Władze Związku przypomniały, że OZZTME uczestniczył w rozmowach w Ministerstwie Zdrowia, jednak bez efektów.

"Sytuacja niezadowolenia przekroczyła wszelkie granice i zostaliśmy zmuszeni do wchodzenia w spory z pracodawcami. Przy obecnych stanowiskach pracodawców, odsyłających nas do Ministra Zdrowia, a Ministra Zdrowia do pracodawców, oczywista jest dalsza eskalacja akcji protestacyjnych" - podkreślono w stanowisku Związku.

Dodatkowym argumentem - jak dodano - jest sprawa wydłużenia czasu pracy techników elektroradiologii - "z 5 godzin do 7 godzin 35 minut dziennie, czyli o ponad 50 proc. bez jakichkolwiek przeliczeń pensji zasadniczej". W stanowisku Związku zwrócono ponadto uwagę, że Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. orzekł, że pensja zasadnicza nie jest zależna od czasu wykonywania pracy.

Podkreślono przy tym, że obecnie brakuje nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także techników elektroradiologii.

"Bez diagnostyki obrazowej medycyna nie istnieje i nie pomogą nawet najlepiej wynagradzani lekarze i pielęgniarki, a bez naszej grupy zawodowej ze szpitali zostaną tylko domy opieki" - dodały władze OZZTME.

Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii zadeklarował chęć rozmów, których celem miałoby być "zażegnanie konfliktów", jednak - jak zaznaczył - "bez osobistego zaangażowania" ministra zdrowia "nie jest już to możliwe".

"Mając na uwadze dobro pacjenta wzywamy Pana Ministra do podjęcia natychmiastowych rozmów w kwestii podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego" - oświadczyły władze Związku.

Zapowiedziały, że podczas rozmów przedstawią "paski" wynagrodzeń techników elektroradiologii z całej Polski. "Z danych, które posiadamy wynika, że średnia pensja zasadnicza wynosi około 2200 złotych" - napisał Zarząd Główny OZZTME.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze