Ekspert z Rady ds. COVID: nie wiadomo czy nowa rada będzie wydawała rekomendacje

Autor: PAP • Źródło: PAP10 lutego 2022 07:15

Odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. COVID-19 przy premierze Mateuszu Morawieckim. Zespół ekspertów ma zająć się - jak wyjaśnia dr n. med. Marek Migdał - "nie bezpośrednim wpływem COVID-19 na sytuację wczoraj, dziś i jutro, ale poprawą działania systemu ochrony zdrowia, gdy pandemia zacznie wygasać i przerodzi się w procesy endemiczne".

Ekspert z Rady ds. COVID: nie wiadomo czy nowa rada będzie wydawała rekomendacje
Posiedzenie Rady ds. Covid-19 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. COVID-19 przy premierze Mateuszu Morawieckim odbyło się 9 lutego. 
  • Rada ds. COVID-19 ma zająć się nie bezpośrednim wpływem COVID-19 na sytuację wczoraj, dziś i jutro, ale poprawą działania systemu ochrony zdrowia, gdy pandemia zacznie wygasać i przerodzi się w procesy endemiczne — powiedział dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka dr n. med. Marek Migdał
  • Przyznał, że w tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy działalność nowej rady przyjmie formułę wydawania określonych rekomendacji.

Nowa Rada ds. COVID-19 już działa

Do głównych zadań Rady ds. COVID-19 będzie należało dokonywanie analiz i ocen bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej w kraju w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii, przygotowywanie i przedstawianie propozycji działań zmniejszających niekorzystny wpływ pandemii COVID-19, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru ochrony zdrowia.

- Mówiliśmy podczas pierwszego spotkania rady o tym, czym chcemy się zająć. To, co pojawiało się w wielu wypowiedziach - ja również o tym mówiłem - to kwestia zajęcia się nie bezpośrednim wpływem COVID-19 na sytuację wczoraj, dziś i jutro, ale poprawą działania systemu ochrony zdrowia, gdy pandemia zacznie wygasać i przerodzi się w procesy endemiczne. Bardzo istotnym zagadnieniem jest tzw. dług zdrowotny społeczeństwa - wskazał dr Migdał.

Podkreślił, że mówił także o konieczności takiego zaplanowania działań rządu, aby wpłynąć nie tylko na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w zakresie pediatrii.

- Również chodzi o poprawę alokacji tych środków. Zwróciłem uwagę na coś, co jest konieczne w dzisiejszych czasach, bo wiemy, jaki jest wpływ sytuacji gospodarczej na koszty funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Wiemy, jak - niezależnie od kwestii decyzji dyrektorów szpitali - wzrastają minimalne wynagrodzenia zasadnicze pracowników, rosną koszty utrzymania szpitali oraz zużywanych leków i materiałów. Dlatego zwróciłem uwagę na ten temat i zarówno pan premier, jak i minister zdrowia wskazali na konieczność prac nad wyceną świadczeń w pediatrii, uwzględniających rosnące koszty wykonywania procedur - powiedział dr Migdał.

Co z długiem zdrowotnym?

Pytany o dług zdrowotny najmłodszych pacjentów wskazał, że jest go bardzo trudno oszacować w tym momencie. Dodał, że wciąż z perspektywy szpitala wysokospecjalistycznego nie widać gwałtownego zmniejszenia wykonywanych zabiegów i prowadzonej diagnostyki w roku 2021 i na początku roku 2022.

- Tak było w roku 2020, gdy przede wszystkim chorował nam personel. Teraz - dzięki bardzo dobremu stopniowi wyszczepienia naszych pracowników oraz przestrzegania wszystkich zasad przeciwepidemicznych - mamy pojedyncze zachorowania, niższą absencję personelu. To, o czym też mówiłem, to problem z niestawianiem się rodziców z dziećmi na wizyty, odwołania wizyt z różnych powodów - wskazał dr Migdał.

Przyznał, że w tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy działalność nowej rady przyjmie formułę wydawania określonych rekomendacji.

- Za wcześnie o tym mówić. W radzie, oprócz specjalistów z różnych dziedzin medycyny, są również przedstawiciele nauk społeczno-ekonomicznych. Wczoraj np. dość obszernie poruszano temat zdrowia psychicznego dorosłych i młodzieży oraz wpływu epidemii na to zdrowie. Do tego rozmawialiśmy o funkcjonowaniu różnych instytucji w okresie pandemii i - miejmy nadzieję - procesów endemicznych, w których kierunku ona zmierza. Tematów jest bardzo wiele. Na dziś zapewnienia są takie, że Rada będzie spotykała się cyklicznie i dyskutowała z decydentami o niezwykle istotnych dla naszego życia społecznego sprawach - powiedział ekspert. 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum