Ekspert: wykorzystanie szczepionki AstraZeneca przyspieszy ochronę nauczycieli, w innym razie czekaliby na...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 18:50

Wykorzystanie szczepionki firmy AstraZeneca znacznie przyspieszy ochronę nauczycieli - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że produkt ten zabezpiecza wszystkich przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem w wyniku COVID-19.

Ekspert: wykorzystanie szczepionki AstraZeneca przyspieszy ochronę nauczycieli, w innym razie czekaliby na...
Szczepionka AstraZeneca w pierwszej kolejności ma trafić do nauczycieli. Fot. Shutterstock

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja o wykorzystywaniu szczepionki firmy AstraZeneca w grupie osób od 18 do 60 lat.

- W konsekwencji również rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania - powiedział Dworczyk.

Przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej, przyznała, że taka rekomendacja rady wynika z dostępnych informacji o tej szczepionce.

- Producent nie przeprowadził rzetelnych badań na osobach starszych, z wielochorobowością oraz u ozdrowieńców. Dlatego rekomendujemy wykorzystywanie tej szczepionki u osób od 18. do 60. roku życia. Kraje europejskie różnie do tego podchodzą, ale tam też zapadają podobne decyzje, np. o górnej granicy wieku na poziomie 55 czy 65 lat - podkreśliła Marczyńska.

Szczepionka w pierwszej kolejności ma trafić do nauczycieli.

- W innym razie czekaliby oni na produkt Pfizera bądź Moderny znacznie dłużej. To prawda, że ta szczepionka AstraZeneca zabezpiecza przed zachorowaniem ok. 60 procent osób. Wszystkie zabezpiecza natomiast przed ciężkim przebiegiem, a także możliwym zgonem. Oczywiście jej przyjęcie jest dobrowolne. Każdy nauczyciel może czekać na inny produkt, ale ten będzie dostępny znacznie później, zgodnie z harmonogramem szczepień. W najbliższych tygodniach możliwe będzie podanie pierwszej dawki większości pedagogów. Wynika to z zadeklarowanego poziomu dostaw. Druga dawka w przypadku tego produktu podawana jest po ok. 4 tygodniach - podkreśliła prof. Marczyńska.

Szczepienia nauczycieli jej zdaniem znacznie przyspieszą powrót do szkół wszystkich dzieci. W tym momencie najbardziej realny wydaje się w najbliższych tygodniach powrót jedynie uczniów klas ósmych i maturalnych.

Prof. Marczyńska potwierdziła, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, który będzie możliwy po powtórzonych testach wśród nauczycieli klas I-III.

Pytana o inne rozwiązania związane z luzowaniem obostrzeń przyznała, że Rada Medyczna uważa za dość bezpieczne otwarcie hoteli. Oczywiście w warunkach reżimu sanitarnego.

- Taką opinię przekazaliśmy rządowi. W branży hotelarskiej ponowne otwarcie jest możliwe. Jaka będzie jednak decyzja w tej sprawie? Tego nie wiem - dodała.

Rada rekomenduje również otwieranie w reżimie sanitarnym instytucji kultury np. kin i teatrów. Nie ma pozytywnej rekomendacji dla ponownego otwarcia restauracji.

- Naszym zdaniem konieczny jest jednak dialog rządu z tą branżą. Podjęcie takiego wskazaliśmy jako możliwość poszukiwania jakiegoś wyjścia z tej sytuacji. Restauratorzy wiedzą, co mogą zaproponować. Może ich doświadczenie pozwoli znaleźć rozwiązanie dotyczące takiego ''kontrolowanego otwarcia'' - wskazała prof. Marczyńska.

Pytana o branżę sportową przyznała, że najbezpieczniej jest otworzyć baseny i korty tenisowe. Zamknięcia stoków narciarskich rada nie rekomendowała nawet wcześniej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum