Ekspert: ustawy antycovidowe dają samorządom kilka dodatkowych źródeł finansowania

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 12:25

Sytuacja finansowa wielu samorządów jest dziś bardzo trudna, ponieważ wskutek lockdown’u odnotowują znaczący spadek dochodów własnych. Czy wpłynie to na skalę realizowanych przez samorządy programów polityki zdrowotnej, w tym skierowanych do seniorów? Między innymi o tym rozmawiamy z Michałem Borowskim, doradcą podatkowym zaangażowanym w projekt edukacyjny Zdrowie Człowiek Profilaktyka*.

Ekspert: ustawy antycovidowe dają samorządom kilka dodatkowych źródeł finansowania
Michał Borowski (z lewej) w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

Według ekspertów to właśnie osobom starszym w okresie pandemii powinna być poświęcona zwiększona uwaga zarówno ze strony lekarzy, placówek medycznych, jak i samorządów. Dlatego istotne jest, aby jednostki samorządu terytorialnego (JST) nie rezygnowały z realizacji programów polityki zdrowotnej m.in. dedykowanych seniorom, w tym dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych.

Rynek Zdrowia: - Jakie nowe narzędzia kształtowania budżetu i polityki finansowej jednostek samorządu terytorialnego wprowadziły tzw. specustawy antycovidowe?

Michał Borowski, doradca podatkowy zaangażowany w projekt edukacyjny Zdrowie Człowiek Profilaktyka: - Rzeczywiście, w tzw. specustawach antycovidowych przewidziano pewne rozwiązania dla samorządów, aby mogły one bardziej elastycznie kształtować swoje budżety w przyszłych okresach rozliczeniowych. Regulacje te umożliwiają też reagowanie, jeszcze w tym roku, na zmieniające się okoliczności związane z finansowymi skutkami pandemii.

To szereg narzędzi pozwalających samorządom także na znacznie większe niż zwykle zadłużanie się, ale oczywiście należy pamiętać, że każde zobowiązanie trzeba kiedyś spłacić. W przepisach antycovidowych są też instrumenty umożliwiające przeniesienie niektórych kompetencji z rad miejskich czy gminnych na organy zarządzające - wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To w istotny sposób przyspiesza działania w określonych sytuacjach oraz sprzyja bieżącemu reagowaniu na zmieniającą się rzeczywistość.

- W jakich nowych źródłach przewidzianych w tych specjalnych przepisach antykryzysowych samorządy mogą szukać dodatkowych środków finansowych? Czy jest szansa na wsparcie finansowe JST w realizacji programów polityki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych innych niż COVID 19?
- Przede wszystkim narzędzia zawarte w specustawach antycovidowych przewidują szereg form wsparcia - również finansowego - na przykład dystrybuowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także inne resorty będące dysponentami środków finansowych gromadzonych w tzw. funduszu COVID. To naprawdę znacząca pula, w dużej mierze przeznaczona dla przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że wiele samorządów posiada spółki komunalne, które ucierpiały w związku z pandemią i mogą z tych właśnie źródeł dofinansowania korzystać.

Jest też spore kwoty przeznaczane już bezpośrednio dla samorządów w ramach różnego rodzaju programów. Jeżeli jednostki samorządu terytorialnego zdecydują się z tych środków skorzystać, nie będą musiały sięgać do innych źródeł dofinansowania, między innymi działalności swoich spółek czy instytucji kultury.

Tym samym w budżetach samorządowych pozostanie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną i profilaktykę różnych chorób, co pozwoli np. na dalsze wdrażanie oraz prowadzenie programów polityki zdrowotnej czy finansowe wsparcie domów pomocy społecznej.

- Ulgi i zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców z jednej strony, a wpływy budżetowe samorządów z drugiej strony... Jak w dzisiejszych trudnych czasach pandemii równoważyć budżet jednostek samorządu terytorialnego?
- Myślę, że realne skutki wpływu pandemii na budżety samorządów uwidocznią się w 2021 roku. Wtedy właśnie odczuwalne będzie zmniejszenie wpływów m.in. z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z drugiej strony samorządy powinny zwrócić uwagę na przegląd efektywności swojej strony dochodowej. Warto np. zwrócić uwagę podatek od nieruchomości; często bowiem okazuje się, że wiele, nawet dużych podmiotów płaci ten podatek w niewłaściwej wysokości względem należnych kwot.

- Dziękujemy za rozmowę.

***

* Między innymi o możliwościach korzystania z ustawowych narzędzi wspierania budżetów samorządowych Michał Borowski będzie mówił 13 października (godz. 11.00-12.30) podczas e-debaty w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka. Transmisja październikowej debaty pt. „Programy Polityki Zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. Praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia dla samorządów” - w portalach rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.

Link do rejestracji: https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2020/1/

Więcej informacji o projekcie: www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum