Ekspert: polska młodzież nie wie, jak prawidłowo założyć prezerwatywę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2014 20:40

Choć ok. 80 proc. młodych Polaków deklaruje, że stosuje antykoncepcję, to tylko 3 proc. z nich korzysta z metod hormonalnych, uważanych za najbardziej nowoczesne i skuteczne - wynika z najnowszego raportu.

Publikację pt. ,,Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014" zaprezentowano w poniedziałek, 17 marca, na konferencji prasowej. Raport opracowano na podstawie dwóch badań: przeprowadzonego w lipcu 2013 r. w grupie 1002 kobiet w wieku 18-35 lat oraz badania z lutego 2014 r. w grupie 1842 kobiet i mężczyzn w wieku 18-28 lat.

Z danych, które przedstawił autor raportu Michał Pozdał, edukator seksualny, terapeuta i trener młodzieży, wynika, że najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą zapobiegania ciąży jest prezerwatywa dla mężczyzn - znajomość tej metody potwierdziło 100 proc., a do jej stosowania przyznało się 54 proc. badanych w roku 2014 i 59 proc. w 2013 r.

Ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski zaznaczył, że mechaniczne metody antykoncepcji takie jak prezerwatywa nie są obecnie uważane za skuteczne, dlatego w wielu krajach prezerwatywę traktuje się jako sposób ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a nie jako antykoncepcję.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przy typowym stosowaniu prezerwatywy w pierwszym roku na 100 kobiet 15 zajdzie w ciążę. Przy stosowaniu perfekcyjnym liczba ta spada do 2. - Jak wiadomo polska młodzież nie wie, jak prawidłowo założyć prezerwatywę - powiedział dr Południewski, który jest konsultantem merytorycznym raportu.

Na drugim miejscu pod względem popularności metod antykoncepcyjnych znalazły się pigułki hormonalne - korzystanie z tej metody zadeklarowało 31 proc. kobiet w 2014 r. i 41 proc. kobiet w starszych badaniach. Nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak plaster antykoncepcyjny, pierścień dopochwowy, implant czy wkładka wewnątrzmaciczna stosuje tylko 1-3 proc. badanych.

Zdaniem Pozdała zaskakujące jest również to, że - mimo wielu lat edukacji na ten temat - aż 26 proc. kobiet badanych w 2013 r. i 18 proc. osób przebadanych w lutym 2014 r. uznało za metodę zapobiegania ciąży stosunek przerywany. Odpowiednio 14 proc. i 8 proc. przyznało, że jako metodę antykoncepcji stosuje okresową abstynencję seksualną.

Pozdał zwrócił też uwagę, że w przebadanej grupie ciągle dość popularne są mity na temat antykoncepcji hormonalnej. Na przykład 48 proc. respondentów uznało, że wcześniejsze stosowanie antykoncepcji hormonalnej może być przyczyną poronień w przyszłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum