Ekspert o szczepieniu w upały: trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum. Lekarz podał także inne cenne wskazówki

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 czerwca 2021 18:19

Zdaniem lek. Wojciecha Pacholickiego upał nie jest przeszkodą w szczepieniu. Zwraca jednak uwagę na kilka zasad, o których nie można zapominać w czasie największych skwarów.

W upały należy zachować szczególną ostrożność po szczepieniu. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem eksperta z Porozumienia Zielonogórskiego upały nie są przeciwwskazaniem do przyjmowania szczepień
  • Po przyjęciu szczepionki nie należy zapominać o ważnych zaleceniach, w tym zbyt długim przebywaniu na słońcu
  • Ekspert zwrócił się z apelem do rodziców, aby pilnowali swoich dzieci w przestrzeganiu zasad

Czy szczepienie w upały szkodzi?

Porozumienie Zielonogórskie podnosi w poniedziałkowej informacji prasowej, że weekendowe akcje szczepień, organizowane np. na stadionach większych miast, budzą wątpliwości części pacjentów, którzy chcą wiedzieć m.in. czy szczepienie się, gdy temperatura powietrza przekracza 33 st. C. jest bezpieczne.

- Sam upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu - podkreśla lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki, zastrzegając, że nie odnosi się do kwestii organizacji takich wydarzeń, które powinny odbywać się w reżimie sanitarnym.

- Jednak już po zaszczepieniu należy przestrzegać kilku żelaznych zasad. Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować - wskazał lekarz.

Dodał, że długotrwała ekspozycja na promienie UV i przegrzanie są generalnie szkodliwe, a po zaszczepieniu należy uważać na to szczególnie.

- Zatem nie traktujmy stadionowych akcji jako elementu rodzinnej rozrywki, po której udajemy się np. na plażę, basen - zaakcentował.

Lekarz podkreśla, że zasada ta dotyczy wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży. Jednak - jak ocenił - to właśnie młodzi pacjenci są najbardziej aktywni i skłonni do lekceważenia zasad, dotyczących zdrowia. Stąd apel do rodziców, by zadbali o swoje starsze pociechy.

Akcja szczepienia w Polsce

Przypomnijmy, w Polsce od grudnia 2020 roku trwa akcja szczepień. Zgodnie z danymi podanymi 21 czerwca w kraju wykonano 26 422 469 szczepień, w tym 11 136 832 osoby są w pełni zaszczepione. 

Wkrótce ruszy także loteria szczepionkowa organizowana przez Narodowy Program Szczepień. Wkrótce zostaną podane szczegóły losowania. Loteria ma zachęcić jeszcze niezdecydowanych do podjęcia profilaktyki przeciw COVID-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum