Ekspert o "początku końca pandemii": rozstrzygnie statystyka, a nie urzędnicza decyzja

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP15 lutego 2022 16:19

- "Początek końca pandemii" brzmi dla mnie jak oksymoron. Jedynie zawodowa wróżka mogłaby określić, kiedy dokładnie to nastąpi. Nie wiem, może MZ zatrudnia taką osobę - zastanawia się dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.

Ekspert o "początku końca pandemii": rozstrzygnie statystyka, a nie urzędnicza decyzja
"Początek końca pandemii" - ogłosił MZ. Ekspert: to oksymoron Fot. AdobeStock
  • - To początek końca pandemii - ogłosił w ubiegłym tygodniu w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zdaniem prof. Michała Witta, to statystyka, a nie urzędnicza decyzja może udokumentować rzeczywisty koniec pandemii koronawirusa
  • Dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uważa, że znosząc obostrzenia "polskie władze chcą być trendy i iść śladem innych krajów, a ich systemy zdrowotne są bez porównania sprawniejsze od naszego"

"Początek końca pandemii brzmi dla mnie niemal jak oksymoron"

- Tylko statystyka, a nie urzędnicza decyzja, może udokumentować rzeczywisty koniec pandemii COVID-19 - powiedział dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.

Odnosząc się do ostatnich decyzji Ministerstwa Zdrowia związanych m.in. z zapowiedzią znoszenia restrykcji podkreślił, że biorąc pod uwagę statystyki i wciąż wysokie liczby nowych zakażeń i zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, "początek końca pandemii brzmi dla mnie niemal jak oksymoron".

- Jedynie zawodowa wróżka mogłaby określić, kiedy dokładnie to nastąpi - nie wiem, może Ministerstwo Zdrowia zatrudnia taką osobę. A statystyki wcale optymistyczne nie są, nie widać istotnego obniżenia wskaźnika zapadalności, który ciągle jest na poziomie ponad 40 tys. dziennie. Hospitalizowanych jest 20 tys. osób, na respiratorach 1200, ciągle doświadczamy 260 zgonów dziennie - wyliczał profesor.

- Jeśli ktoś uważa, że to niewiele, to namawiam żeby przeprowadził 260 rozmów z rodzinami doświadczającymi w ten sposób bolesnej straty - zaznaczył.

"Polskie władze chcą być trendy. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek jest kuriozalne"

Profesor podkreślił, że jeśli nawet polskie władze "chcą być trendy" i iść śladem innych krajów, które znoszą restrykcje, to - jak zaznaczył - "musimy wziąć pod uwagę, że jest w nich znacznie wyższy odsetek osób zaszczepionych, a ich systemy zdrowotne są bez porównania sprawniejsze od naszego".

- Zapowiadane zniesienie obowiązku noszenia maseczek jest kuriozalne - ja osobiście w zamkniętych przestrzeniach publicznych maski FFP2 prędko nie zdejmę, chyba nikt mi tego przecież nie nakaże. Są kraje gdzie od dawna kanonem kulturowym jest noszenie maseczki przy każdej infekcji dróg oddechowych. To działa - wskazał.

Dodał, że w jego ocenie "stosunkowo najmniej kontrowersyjne jest skrócenie izolacji i ograniczenie kwarantanny, która i tak, podobnie jak maseczki, jest przestrzegana i egzekwowana z mizernym skutkiem - czyli odwieszamy coś, co i tak nie funkcjonuje".

"Takie igranie z poważną chorobą, to jak szarpanie tygrysa za wąsy"

- Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy przechorowujący infekcję Omikronem, a nie poddani izolacji, roznoszą go w populacji na potęgę. Prędzej niż później trafi na osobę niezaszczepioną i możemy spodziewać się ciężkiego przebiegu choroby, zupełnie nie potwierdzającego uspokajającej opinii o niewinnym przebiegu zakażenia omikronowego. Nawet jeśli faktycznie przebiega lekko, to ciągle jest to COVID-19, a to nie są żarty - powiedział ekspert.

- O odległych powikłaniach u tych osób przekonamy się dopiero za jakiś czas. Do tej pory opisano ponad 200 różnych objawów tzw. długiego covidu. I lista ciągle się wydłuża. Takie igranie z poważną chorobą, to jak szarpanie tygrysa za wąsy - mówił prof. Witt.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu - na terenie całego kraju - 22 267 nowych przypadków koronawirusa, w tym 2408 powtórnych zakażeń. Minionej doby z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 378 osób.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum