Kwarantanna również dla zaszczepionych. Ekspert ds. COVID-19 apeluje: trzeba zmienić przepisy

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP04 listopada 2021 06:02

Dr Paweł Grzesiowski apeluje, aby osoby zaszczepione, mające bliski kontakt z chorym na COVID-19, również obejmować kwarantanną, albo regularnie testować w pracy. Potrzeba jednak zmiany przepisów.

Ekspert ds. COVID-19 apeluje o zmianę przepisów. Kwarantanna również dla zaszczepionych Fot. Shutterstock
  • Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski apeluje, aby osoby zaszczepione również obejmować kwarantanną
  • Alternatywą, na którą wskazuje jest regularnie testowanie w pracy
  • W tej chwili - zgodnie z przepisami covidowymi - osoby zaszczepione są wyłączone z kwarantanny. To błąd - jak twierdzi dr Grzesiowski

Dr Grzesiowski apeluje: osoby zaszczepione na kwarantannę, albo na testy

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 mówił w środę, 3 listopada, o wyzwaniach w kontekście czwartej fali. 

Lekarz apelował o regularne wykonywanie testów wykrywających SARS-CoV-2 osobom zaszczepionym mającym bliski kontakt z zakażonym, jeśli świadczyć mogą one pracę tylko stacjonarnie albo o możliwość obejmowania ich kwarantanną, ponieważ z niej - w świetle obowiązujących przepisów - są obecnie zwolnione. 

- Mamy tutaj ogromną lukę prawną w Polsce, ponieważ osoby zaszczepione mimo bezpośredniego, bliskiego kontaktu z chorym w domu nie idą na kwarantannę. W Polsce systemowo z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione. To wydaje się być niesłuszne w tej chwili w kontekście wariantu delta i po upływie tych sześciu miesięcy od szczepienia wygląda na to, że osoby zaszczepione, mając domowy kontakt, powinny być objęte kwarantanną albo testowaniem - powiedział dr Grzesiowski.

Czytaj również: Dr Grzesiowski: wkrótce będzie 30 tys. zakażeń dziennie. "Czas na wprowadzanie ograniczeń dla niezaszczepionych"

Koronawirus. 3 listopada pękła kolejna granica. Zmarły 124 osoby

Należy zmienić przepisy względem zaszczepionych

Ekspert zaznaczył, że powinniśmy w tej chwili zmienić przepisy.

- Uważam, że powinniśmy zmienić podejście do osoby zaszczepionej dwiema dawkami, mającej domowy kontakt, czyli bliski kontakt z osobą objawową. Taka sytuacja już wielokrotnie, chociażby w moim doświadczeniu lekarskim, skończyła się tym, że osoba zaszczepiona zachorowała - powiedział.

Sprawdź; Dr Grzesiowski: konieczne wprowadzenie obostrzeń i czasowe zamykanie szkół

Obostrzenia covidowe przedłużone do 30 listopada. Są dwie duże zmiany

Konieczne regularne testowanie w miejscu pracy

Zaznaczył, że nie chodzi o to, że nie zachoruje ona ciężko, ale mając nawet lekkie objawy - katar, ból gardła - będzie zarażać.

- Przyjście takiej osoby do pracy powoduje zagrożenie. Alternatywą dla osób, które są niezbędne w miejscu pracy byłoby regularne testowanie. Jeżeli mam jednego kardiochirurga, który ma właśnie w domu chore dziecko i jest zaszczepiony, to przed każdym dyżurem ma wykonywany test, który dopuszcza go do pracy. A więc można tę sytuację kwarantanny zamienić na regularne testowanie  - wytłumaczył.

Czytaj również: Kwarantanna w listopadzie 2021 Jakie ZASADY obowiązują? To trzeba wiedzieć

Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum