Ekspert ISP: wydłużenie urlopu dla rodziców to dobre rozwiązanie, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2013 17:01

Wydłużenie urlopu dla rodziców wszystkich dzieci z 2013 r. to dobre rozwiązanie, należy jednak szukać także innych, prowadzących do włączenia ojców w opiekę nad dziećmi - uważa ekspert z Instytutu Spraw Publicznych.

Ekspert ISP: wydłużenie urlopu dla rodziców to dobre rozwiązanie, ale...

Zdaniem Małgorzata Druciarek, eksperta z ISP, większość matek będzie korzystała z dłuższego urlopu.

- Jednak jeżeli rząd nie zrobi czegoś, aby zachęcić ojców do korzystania z ich praw - to znaczy z urlopu ojcowskiego i z części urlopu rodzicielskiego, którym mogą się dzielić z matką - może to wpłynąć negatywnie na sytuację kobiet na rynku pracy. Bo wydłużenie urlopu oznacza, że kobieta będzie rok poza rynkiem pracy - powiedziała Druciarek, kierowniczka Obserwatorium Równości Płci w ISP.

Dodała, że ''jeżeli nie zaczniemy włączać ojców w opiekę, to każdy dłuższy urlop dla matek nie rozwiąże żadnego problemu". Według niej, także urlop dla ojców powinien zostać wydłużony.

- Dobrze, że wreszcie rząd zrobił coś, za czym idą pieniądze dla rodziców. Dobrym rozwiązaniem byłoby, żeby jednak część urlopu rodzicielskiego przysługiwała wyłącznie ojcom, bo wówczas sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy powoli by się wyrównywała. Obecnie bardzo niewielu ojców korzysta ze swoich praw, głównie ze względów ekonomicznych - przypomniała Druciarek.

Premier Donald Tusk poinformował w piątek (26 kwietnia), że prawo do dłuższych urlopów macierzyńskich będą mieli także rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku.

Miały one objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą wtedy na urlopach, czyli do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "Matek I Kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni (a dodatkowy - cztery tygodnie) w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni w przypadku porodu mnogiego (w zależności od liczby dzieci). Ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, gdy matka zrezygnuje z niego co najmniej po 14 tygodniach po porodzie - to się nie zmieni. Dodatkowy urlop, który obecnie trwa cztery tygodnie, zostanie wydłużony do sześciu, korzystać z niego będą mogli oboje rodzice na takich samych zasadach.

Obecnie przepisy gwarantują mężczyznom również prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie może z niego skorzystać matka; jeśli nie wykorzysta go ojciec, urlop przepada.

Urlop rodzicielski, który ma przysługiwać ma równych prawach ojcu i matce, będzie nowością. Będzie można z niego skorzystać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum