Eksperci: wkrótce ruszy pilotaż kompleksowej opieki w stwardnieniu rozsianym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2019 17:35

W najbliższych miesiącach powinien ruszyć pilotażowy program kompleksowej opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (SM) - zapowiedzieli w środę (26 czerwca) eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślono, że po raz pierwszy pojawiła się skuteczna terapia dla pierwotnie postępującej postaci tej choroby.

Eksperci: wkrótce ruszy pilotaż kompleksowej opieki w stwardnieniu rozsianym
Urszula Jaworska z Fundacji im. Urszuli Jaworskiej; FOT. Arch

Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia pilotażowego programu kompleksowej i skoordynowanej opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (Sclerosis Multiplex - SM) - zapowiedziała Urszula Jaworska z Fundacji im. Urszuli Jaworskiej (która pomaga chorym - m.in. na nowotwory, białaczkę, SM, WZW C i prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne).

- Program powinien ruszyć w najbliższych miesiącach, weźmie w nim udział 14 ośrodków neurologicznych z całego kraju - dodała.

Program kompleksowej opieki nad osobami ze stwardnieniem rozsianym zapowiadany był od dłuższego czasu. Według Jaworskiej ma on objąć leczenie farmakologiczne, będące podstawą terapii, jak i rehabilitację chorych oraz opiekę za zakresu psychiatrii i psychologii.

Z danych przedstawionych podczas spotkania z dziennikarzami wynika, że w Polsce jest od 40 do 50 tys. chorych ze stwardnieniem rozsianym. Kierownik oddziału neurologicznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie dr Jacek Zaborski powiedział, że jeśli chodzi o leki, to w nowoczesne terapie dość dobrze zaopatrzeni są chorzy z najczęściej występującą, tzw. rzutowo-remisyjną postacią SM (nasilającą się w kolejnych atakach choroby).

- Do niedawna nie było żadnego leku o potwierdzonej skuteczności przydatnego w leczeniu innej postaci tej choroby, nazywanej pierwotnie postępującym stwardnieniem rozsianym. Ostatnio to się jednak zmieniło; został zarejestrowany pierwszy skuteczny lek również w tej postaci SM, na którą cierpi 10 proc. pacjentów z tą chorobą - powiedział dr Zaborski.

Lek na pierwotnie postępującą postać stwardnienia rozsianego nie jest jeszcze w Polsce refundowany, choć - jak podkreślono podczas konferencji prasowej - jest on już stosowany niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym również w Czechach i na Litwie.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum