Eksperci: rejestr wyrobów medycznych zwiększy dostęp pacjentów do leczenia

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 16:09

Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed decyzja NFZ w sprawie budowy Centralnego Rejestru Wyrobów Medycznych podniesie racjonalność wydatków publicznych i zwiększy dostęp pacjentów do leczenia.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

W czasie epidemii świat przekonał się jak ważną rolę w funkcjonowaniu ochrony zdrowia pełnią wyroby medyczne. Pozwala to na wyciąganie wniosków dotyczących obszarów, które należy usprawnić administracyjnie, a jakie udoskonalić pod kątem technologicznym. Centralny rejestr jest pierwszym ważnym krokiem w kierunku potrzebnych zmian.

Najważniejszym zadaniem powołanego zespołu ds. CRWM jest ujednolicenie zasad weryfikowania i rozliczania wyrobów medycznych przez oddziały wojewódzkie NFZ. Jeżeli uda się ten cel zrealizować dojdzie do prawdziwej innowacji procesowej która zoptymalizuje proces zawierania umów oraz rozliczania zrealizowanych zleceń - już dziś ten proces jest prostszy dzięki elektronizacji zlecenia - przypominają eksperci.

Jak zauważa Izba Polmed w przeszłości zdarzały się sytuacje w których poszczególne oddziały NFZ w różny sposób interpretowały zalecenia centrali. Zdarzało się również, że konkretne produkty podlegały publicznemu finansowaniu tylko w wybranych regionach. Powodowało to zakłócenia w dostępie do wyrobów oraz potęgowało biurokrację. Teraz ma się to zmienić.

- Wyrażamy nadzieję, że opracowana koncepcja CRWM przyczyni się do usprawnienia szeregu procesów w zakresie kontraktowania świadczeń na wyroby medyczne. Dzisiaj każdy z oddziałów NFZ zawiera ze Świadczeniodawcą osobną umowę, której elementem jest załącznik z ofertą wyrobów wraz z limitem finansowym - wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia. Świadczeniodawcy muszą więc składać oferty osobno i do każdego oddziału NFZ oddzielnie. Z każdym z oddziałów z osobna muszą też rozliczać zrealizowane zlecenia - mówi Mirosław Padjasek, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

- Centralny Rejestr Wyrobów Medycznych pozwoli na zwiększenie jakości przekazywanych danych rozliczeniowych przez świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczne, a także ograniczy występowanie wątpliwości dotyczących kwalifikacji danego produktu do odpowiedniego limitu finansowania - dodaje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum