Eksperci: polityka senioralna to konieczność

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2016 13:55

To, że Polska "siwieje" jest coraz wyraźniej widoczne. Głośniej jest też akcentowana polityka senioralna, ale w opinii praktyków pozostaje ona dalej w sferze założeń, którym brakuje konkretnych rozwiązań.

Eksperci: polityka senioralna to konieczność
Fot. Fotolia

Eksperci i praktycy wskazują, że nie wszystkie obszary związane z polityką senioralną mamy dobrze rozpoznane, w działaniu brakuje przekonania. Krytykowana jest również część istniejących programów.

Jak przyznaje w rozmowie z onet.pl Marzena Rudnicka prezes Krajowego Instytutu Polityki Senioralnej mamy programy, które skupiają się np. na przedłużeniu aktywności osób starszych. Jednak nie mamy programów, które przygotowałyby społeczeństwo do starości. Nikt nie tłumaczy, jak proces starzenia przebiega, jak się do niego przygotować. 

Kuleje system opieki długoterminowej nad seniorami, a właściwie tego systemu nie ma. Także same szpitale nie są przygotowane na efektywną pomoc tym najstarszym (ponad 85-letnim) seniorom.

Dramatycznie mało pracuje w Polsce pielęgniarek i geriatrów, a brakuje zachęty dla młodego pokolenia by tą sytuację zmienić. 

Więcej: www.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum