Eksperci: pacjenci zapłacą za porozumienie z rezydentami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2018 09:40

Eksperci ostrzegają, że jeżeli szpitale nie dostaną większych kontraktów to, aby wypłacić rezydentom wyższe wynagrodzenia będą sięgały po środki na leczenie pacjentów - czytamy w ''Rzeczpospolitej''.

Zdaniem ekspertów, aby zapisy porozumienia zostały zrealizowane konieczne jest zwiększenie budżetu na świadczenia gwarantowane. Fot. Archiwum

Zdaniem specjalistów zapisy porozumienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z rezydentami wymagają rozwiązań ustawowych. Chodzi m.in. o zapisaną w dokumencie podwyżkę dla specjalistów, którzy zdecydują się na zatrudnienie tylko w jednym szpitalu publicznym, co ma zapobiec groźnym dla zdrowia i życia nie tylko pacjentów, ale i lekarzy, długim dyżurom. 

Lekarz, który podpisze takie zobowiązanie, od 1 lipca 2018 r. miałby zarabiać nie mniej niż 6750 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z ustawą z 8 czerwca 2017 r. w sprawie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne dziś specjalista może liczyć na ok. 5 tys. zł brutto.

Zdaniem ekspertów, aby zapisy porozumienia zostały zrealizowane konieczne jest zwiększenie budżetu na świadczenia gwarantowane. 

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum