Eksperci o astmie: potrzebna edukacja i profilaktyka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 19:43

Dwudniowa konferencja "Prewencja i kontrola astmy i alergii u dzieci z punktu widzenia zdrowia publicznego: pilna potrzeba zniesienia różnic" odbywa się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w dniach 21-22 września i organizowana jest w ramach polskiej prezydencji.

Eksperci o astmie: potrzebna edukacja i profilaktyka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypominał, że walka i zapobieganie astmie i alergii są jednym z priorytetów polskiej prezydencji.

- Choroby te dotykają 10-30 proc. populacji. Konieczna jest edukacja i promowanie odpowiednich nawyków zdrowotnych - mówił Włodarczyk.

Jean Bousquet, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia podkreślał, że jedno na troje dzieci choruje na alergię lub astmę. Polska jest pierwszym krajem, który dostrzegł ten problem i angażuje się w jego rozwiązanie - dodał ekspert. Zaznaczył, że leczenie astmy i alergii u dzieci jest bardzo kosztowne, ponieważ chorują one przez całe życie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Z danych prezentowanych podczas konferencji wynika, że choroby przewlekłe dróg oddechowych dotyczą ponad miliarda osób na świecie; 600 mln choruje na zapalenia alergiczne błony śluzowej nosa. W Europie 130 mln osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln astmę.

Eksperci przewidują, że ciągu najbliższych lat populacja chorych na alergię zrówna się z populacją zdrowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Uczulenia i astma trwają do końca życie chorego.

Badania wykazują, że nieżyt nosa występujący we wczesnym okresie życia ośmiokrotnie zwiększa ryzyko astmy. Z kolei astma dwunastokrotnie zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Na przebieg tych chorób istotny wpływ mają: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska czy nadużywanie alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum