Eksperci: należy stworzyć system ochrony zdrowia osób starszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2015 17:56

Brak odpowiedniej liczby lekarzy geriatrów nie jest jedynym problemem, jaki wskazują środowiska medyczne, naukowe i sami seniorzy. Jak mówią, niezbędna jest szybka zmiana podejścia do opieki senioralnej, która opiera się nie tylko na opiece szpitalnej, ale i społecznej.

Eksperci: należy stworzyć system ochrony zdrowia osób starszych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Najważniejszym wyzwaniem jest przestawienie całego systemu myślenia o ochronie zdrowia osób starszych. Biorąc pod uwagę wyzwania demograficzne, jakie przed nami stoją, jest to przede wszystkim dalsze tworzenie systemu opieki geriatrycznej w zakresie pełnego zakresu usług, czyli nie tylko opieki szpitalnej ale również rehabilitacji geriatrycznej, której w Polsce praktycznie nie ma - powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Kostka.

Jak podkreślił, obecnie szpitale koncentrują się na leczeniu konkretnej choroby, a NFZ płaci za konkretne działanie, usługę medyczną. - To, do czego powinniśmy zmierzać, to poprawa całego stan zdrowia naszego podopiecznego w starszym wieku. Bardzo często jest tak, że np. pacjent leczony kardiochirurgicznie, przy zastosowaniu bardzo zaawansowanej technologicznie operacji, ze względu na brak odpowiedniej opieki nie wraca do domu - mówił Kostka.

- W tej sytuacji inwestycje w nowoczesną medycynę nie przynoszą oczekiwanych korzyści. Usługa została wykonana, ale pacjent nie wrócił do swojego środowiska i nie funkcjonuje normalnie - to jest największy problem - dodał.

Jego zdaniem niezbędne jest szybkie przeformułowanie polityki senioralnej. Jednym z priorytetów powinno być tworzenie oddziałów geriatrycznych, na których osoby starsze np. po zabiegach ortopedycznych, mogłyby np. przez miesiąc odbywać rehabilitację, by po powrocie do domu być w stanie samodzielnie funkcjonować. - Drugą kwestą, jest tworzenie domów dziennego pobytu, ośrodków tzw. hospitalizacji jednodniowej, domów seniora - wszystkich tych form, które funkcjonują w innych krajach, a których tworzenie w Polsce ma miejsce dopiero od kilku lat - wskazał Kostka.

Jednym z rozwiązań, wskazywanych przez środowiska medyczne, mogłoby być także umożliwienie osobom starszym korzystanie z opieki paliatywnej w hospicjach.

Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" dr Krzysztof Sawiński przypomina, że pierwszej kolejności opieka paliatywna dedykowana jest osobom z chorobami nowotworowymi. - Od wielu lat udowadniamy, że osoby starsze, ze względu na wielochorobowość mają określone problemy bardzo zbliżone do pacjentów obejmowanych opieką paliatywną - dodaje.

Problemem jest także brak wystarczającej liczby lekarzy geriatrów. Finansowanie poradni geriatrycznych jest niewielkie, a lekarze, którzy je prowadzą mówią, że to działalność "hobbystyczna", bo nie ma możliwości by za te pieniądze się utrzymać.

Dr Anna Jakrzewska-Sawińska,  wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe", kierownik Wielkopolskiego Hospicjum dla Dzieci i dla Dorosłych, kierownik Poradni Geriatrycznej w Poznaniu oraz wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu wskazała, że rozwiązaniem mogłoby być dopuszczenie do pracy i prowadzenia poradni geriatrycznych przez specjalistów chorób wewnętrznych lub lekarzy z długoletnim stażem w hospicjach i doświadczeniem w pracy z osobami starszymi, nawet jeśli specjalizacji geriatrycznej nie posiadają.

Jej zdaniem ważną kwestią jest także stopniowe, ale konsekwentne wprowadzanie w Polsce nowych technologii, jak telemedycyna czy teleopieka. - Sytuacja jest taka, że chcemy czy nie chcemy musimy te działalność rozwinąć, bo za kilkanaście lat nie będzie nikogo, kto będzie mógł nam pomagać i się nami zająć - zaznaczyła.

Jakrzewska-Sawińska skierowała list do prezydenta Andrzeja Dudy. Poza kwestiami zapewnienia seniorom odpowiedniej opieki geriatrycznej; wzrostem liczby poradni geriatrycznych i domów dziennej opieki medycznej oraz dostępu osób starszych do opieki paliatywnej, postuluje w nim o wprowadzenie zmian w prawie dot. rozwiązań wspierających osoby starsze niesamodzielne życiowo i ich opiekunów, oraz wyodrębnienie świadczeń geriatrycznych, jako świadczeń gwarantowanych przez NFZ. List podpisali także przedstawiciele polskich środowisk medycznych i naukowych, w tym wykładowcy uniwersytetów medycznych i członkowie PAN.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum