Eksperci: lecznictwo geriatryczne niedostosowane do potrzeb seniorów

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 22 marca 2012 17:06

Lekarze rodzinni nie mają przygotowania do właściwego postępowania profilaktycznego i diagnostyczno-terapeutycznego wobec osób starszych, nie mają też wsparcia lecznictwa geriatrycznego - uznali eksperci Rządowej Rady Ludnościowej (RRL).

RRL, która jest organem doradczym Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej, przygotowała projekt "Założeń polityki ludnościowej w Polsce 2012 roku" w ramach II Kongresu Demograficznego 2012 (Warszawa, 22 marca).

"Według oceny zespołu ds. geriatrii przy ministrze zdrowia, który przygotował kompleksowy program strategii rozwoju geriatrii, funkcjonujący system opieki zdrowotnej i społecznej nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowany do potrzeb tej populacji, gdyż oferuje zdezintegrowane, rozproszone i niespójne świadczenia. System nie spełnia standardów podejścia geriatrycznego - powszechności, jakości, dostępności i kompleksowości zaspokajania złożonych potrzeb zdrowotnych osób w zaawansowanym wieku" - napisano w dokumencie.

Zwrócono też uwagę, że w systemie leczenia osób starszych brakuje koordynacji opieki wysoko specjalistycznej z podstawową opieką medyczną (m.in. z powodu nieprzygotowania lekarza rodzinnego do opieki geriatrycznej), brakuje kadry i bazy geriatrycznej, zaś w systemie ochrony zdrowia występuje dyskryminacja ze względu na wiek w zakresie procedur diagnostycznych i leczniczych.

Eksperci RRL wskazali na jeden z najniższych w Europie wskaźników łóżek geriatycznych na liczbę mieszkańców (0,9 na 10 tys. ludności): - Osiągnięcie średniej europejskiej wartość tego wskaźnika (tj. 2 łóżka na 10 tys. mieszkańców ogółem) wymaga utworzenia 7,6 tysięcy łóżek geriatrycznych (w ramach częściowej zamiany łóżek internistycznych, reumatologicznych, czy neurologicznych na geriatryczne).

Skrytykowana została także wycena punktowa procedur geriatrycznych przez NFZ. Zdaniem specjalistów jest niedoszacowana ze względu na poszerzony zakres diagnostyki i terapii geriatrycznej oraz standardy leczenia, a placówkom nie opłaca się kontraktować tych świadczeń.

Rada rekomenduje szybkie wprowadzenie strategii rozwoju geriatrii wraz z inwestowaniem w bazę i kształcenie geriatrów. Według Rady należy wprowadzić system tzw. krótkiej ścieżki specjalizacji z geriatrii dla specjalistów chorób wewnętrznych, wprowadzić geriatrię do programów specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz pilnie przeszkolić lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z jej podstaw.

Ponadto zapewnienie skutecznej opieki zdrowotnej dla osób starszych wymaga m.in. stworzenia kompleksowego systemu opieki obejmującego całodobową i dzienną opiekę geriatryczną w różnych placówkach, szybkiej diagnostyki i leczenia seniorów bez konieczności hospitalizacji, przygotowania dla nich specjalistycznego leczenia w systemie ambulatoryjnym, zwiększenia liczby miejsc w zakładach opieki długoterminowej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum