Eksperci i nasi czytelnicy wybierają najzdrowsze samorządy w Polsce

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2019 07:21

- Nie znam kraju, w którym opieka zdrowotna funkcjonuje dobrze bez aktywności samorządów, m.in. w zakresie profilaktyki - mówił niedawno Rynkowi Zdrowia prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. W ostatnich dwóch latach w ramach Narodowego Programu Zdrowia zrealizowano ok. 7 tys. projektów, z których aż połowa przeprowadziły samorządy.

Eksperci i nasi czytelnicy wybierają najzdrowsze samorządy w Polsce
Podczas uroczystości wręczenia nagród w poprzedniej edycji Konkursu "Zdrowy Samorząd"; FOT. PTWP

Coraz większą aktywność jednostek samorządu terytorialnego, mającą na celu poprawę stanu zdrowia mieszkańców, potwierdza rekordowe zainteresowanie drugą edycją Konkursu „Zdrowy Samorząd”, organizowanego przez redakcje Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia. 15 stycznia br. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. Przypomnijmy, że otrzymaliśmy aż 179 programów zdrowotnych z 82 samorządów.

Każdy może głosować
Teraz programy ocenią eksperci. Ruszyło też internetowe głosowanie, w którym najzdrowsze samorządy w Polsce wybiorą czytelnicy naszych portali. Do 1 marca głosy można oddawać na stronie: www.portalsamorzadowy.pl

Konkursowe zgłoszenia uwzględniały wybraną aktywność samorządów w latach 2015-2018, obejmującą realizację samorządowych programów polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych. - Laureaci drugiej edycji Konkursu „Zdrowy Samorząd” wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną. Oprócz oceny, której dokona grono ekspertów, zgłoszenia będą poddane pod głosowanie czytelników serwisów Portal Samorządowy i Rynek Zdrowia. Oba głosowania są niezależne od siebie - informuje Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalu Samorządowego.

Celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” - zostaną przyznane w trzech kategoriach:
• Zdrowa Gmina
• Zdrowy Powiat
• Zdrowe Województwo

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 marca 2019 r. w trakcie Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Nie tylko szczepienia
Od 2009 roku programy polityki zdrowotnej (PPZ) opiniuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Od 2017 roku opinie te są dla realizatorów PPZ wiążące. W jaki sposób te regulacje wpłynęły na jakość oraz kierunek rozwoju programów?

- Na początku ich jakość była bardzo zróżnicowana. Z biegiem czasu poziom samorządowych programów zdrowotnych wzrasta, są one coraz lepsze - wskazywała Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, dyrektor biura prezesa AOTMiT podczas ubiegłorocznego XIV Forum Rynku Zdrowia.

Dodała, że w statystykach programów na pierwszym miejscu są nadal szczepienia, stanowią ok. 30 proc. wszystkich PPZ. - To oczywiście dobry kierunek. Natomiast od 2017 r. zauważamy coraz większe zainteresowanie samorządów m.in. programami dotyczącymi aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia i odżywiania, co również jest bardzo pozytywnym trendem - mówiła dyrektor biura prezesa AOTMiT.

Białe soboty w odwrocie
Tendencję tę odzwierciedla również tematyka przedsięwzięć zgłoszonych do tegorocznego Konkursu „Zdrowy Samorząd”. - Na uwagę zasługuje nie tylko rekordowa liczba, ale także coraz większa różnorodność problemów zdrowotnych, którym czoła stawiają samorządy realizując m.in. programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych - zaznacza Wojciech Kuta.

Wśród przysłanych do redakcji Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia zgłoszeń znalazły się, między innymi, opisy programów dotyczących profilaktyki nowotworów, chorób płuc, chorób układu krążenia, cukrzycy, próchnicy zębów.

- Coraz więcej samorządów przygotowuje i realizuje programy z zakresu zdrowia psychicznego, rehabilitacji pacjentów z różnymi schorzeniami, czy profilaktyki udaru mózgu. Zauważalny jest też wzrost liczby PPZ dedykowanych osobom starszym. Z drugiej strony, w porównaniu z pierwszą edycją konkursu, wśród zgłoszonych przedsięwzięć mniej jest prozdrowotnych festynów i jednodniowych akcji typu „biała sobota”, których skuteczność eksperci oceniają dość sceptycznie - informuje naczelny Rynku Zdrowia.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wydadzą wkrótce - poparte dowodami naukowymi - rekomendacje, z których będą mogły korzystać samorządy przygotowujące kolejne programy polityki zdrowotnej.

Wsparcie dla samorządów
- Bardzo cieszę się z tego, ze AOTMiT będzie wydawał rekomendacje dotyczące programów. Jestem zwolennikiem modelu duńskiego czy australijskiego, w których to właśnie samorządy są motorem napędowym zdrowa publicznego, zaś instytucje centralne - odpowiedniki naszego AOTMiT - wydają rocznie kilkadziesiąt wzorców programów profilaktycznych wraz końcowymi punktami ich oceny, a samorządy dostosowują te schematy do swoich specyficznych, regionalnych potrzeb - tłumaczył w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Również dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu podkreśla, że „celem działań samorządów terytorialnych nie jest eksperymentowanie, ale wdrażanie do codziennej praktyki tego, co jest już udowodnione i uzasadnione od strony naukowej”.

- Samorządy, co do zasady, powinny czerpać z już istniejących rekomendacji, chociażby międzynarodowych. Mam nadzieję, że z czasem będziemy dysponowali przede wszystkim polskimi rekomendacjami, opartymi na badaniach obejmujących populację naszego kraju - zaznacza dr Brzeziński.

Dane do działań ogólnopolskich
Tomasz Jan Prycel, ekspert w zakresie tworzenia projektów zdrowotnych, współtwórca Projektu „Zdrowie, Człowiek, Profilaktyka” wskazuje, że z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010 wynika, że samorządy wszystkich szczebli oczekują wsparcia w zakresie przygotowania i realizacji programów polityki zdrowotnej.

- Mogą sięgać po modele programów zdrowotnych opracowane przez różne podmioty, stowarzyszenia i instytucje, w tym AOTMiT. Z drugiej strony samorządy potrafią opracowywać innowacyjne programy, które pozwalają uzyskać decydentom w zakresie polityki zdrowotnej państwa dane do działań ogólnopolskich. Tak stało się np. w przypadku szczepień przeciwko WZW B - zaznaczył Tomasz Jan Prycel podczas XIV Forum Rynku Zdrowia.

- Samorządowe programy zdrowotne realizowane są często w dużych populacjach, do których żaden szpital czy poradnia nie ma dostępu. Dlatego dobrze przygotowany, wdrożony i monitorowany program samorządowy jest wręcz bezcenny, jeśli chodzi o efektywność takich działań - podkreślał prof. Andrzej Fal.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum