Eksperci chcą ponownie przedyskutować podział pieniędzy poza siecią szpitali

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2017 11:58

Z kraju płyną informacje, że pieniędzy dla placówek spoza sieci może zabraknąć. Straciłyby na tym nie tylko podmioty prywatne, ale też np. oddziały szpitali publicznych niewłączone do sieci. Przedstawiciele ochrony zdrowia chcą na nowo przedyskutować podział pieniędzy na zdrowie - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Eksperci chcą ponownie przedyskutować podział pieniędzy poza siecią szpitali
Czy dla szpitali poza siecią będą pieniądze na kontraktowanie? Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Jak informuje DGP szpitale, eksperci, związkowcy i pracodawcy alarmują, że trzeba na nowo przedyskutować finansowanie szpitali.

W zeszłym tygodniu wiceminister Piotr Gryza pytany m.in. przez mazowieckich samorządowców zapewniał, że fundusze się znajdą (w razie potrzeby z rezerw NFZ), ale nie mówił ani o kwocie, ani tym bardziej o jej podziale. W czasie wtorkowego (6 czerwca) posiedzenia zespołu ochrony zdrowia NFZ i resort miały przedstawić informację na ten temat. Ale znów nie uzyskano ostatecznej odpowiedzi.

Pracodawcy potrzebują konkretnej informacje. Jak mówi na łamach DGP Maciej Piróg, ekspert Lewiatana, kiedy pracodawcy pytają o to, co stanie się ze szpitalami czy oddziałami, które w sieci się nie znajdą, za każdym razem słyszą, że będą dla nich ogłaszane konkursy.

Jak przyznał, z oddziałów funduszu słychać, że np. w opolskim na konkurs trafi tylko 3 proc. środków lub mniej, w innych np. 7 proc. A ogólna pula deklarowana przez ministerstwo na ten cel topnieje.

 Wątpliwości co do tego czy dla szpitali poza siecią będą pieniądze wypowiadali eksperci także podczas "zdrowotnych" sesji w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w maju, w Katowicach.

- Wielu szefów oddziałów Funduszu przyznaje, że na konkursy w ich budżetach zostanie 3 proc. z całości środków, inni mówią o 1,5 proc. Nieoficjalnie z Centrali NFZ słychać głosy, że w niektórych oddziałach Funduszu może w ogóle tych pieniędzy nie będzie - mówił wiceprezes pracodawców RP, dodając że prywatne placówki nigdy nie miały w kraju zielonego światła, a obecna zmiana może tę sytuację jeszcze pogorszyć - mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, odpowiadał (odnosząc się do sytuacji na Śląsku):

- Chcę uspokoić prezydenta Mądralę i wszystkie prywatne placówki, że pieniędzy dla nich w systemie nie zabraknie. Podjąłem osobiście decyzję, że na hospitalizację planową i chirurgię jednego dnia na Śląsku zostaną przeznaczone takie same pieniądze jakie były do tej pory - zapewniał.

Doprecyzował: - 80 mln zł jest zabezpieczonych na świadczenia planowe i 40 mln zl na chirurgię jednego dnia. Konkurs odbędzie się jak poprzednio i mam co do tego akceptację prezesa NFZ.

Szef śląskiego NFZ zwrócił także uwagę, że nieprecyzyjne są informacje, iż 90 proc. pieniędzy z dotychczasowego budżetu na szpitalnictwo zostanie przekazane do sieci, a 10 proc. zostanie podzielone w konkursach.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum