Ekonomista o lekach innowacyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2015 18:51

Mniejsza skuteczność leków nieinnowacyjnych sprawia, że uzyskane dzięki temu obniżki kosztów leczenia, szybko przekształcają się w ich wzrost - uważa prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Jak zauważa prof. Mączyńska, z analiz wynika, że nowoczesna farmakoterapia pozwala na poprawę efektywności procesu terapeutycznego wielu schorzeń. Niektóre choroby przewlekłe, np. HCV, dzięki odpowiednim lekom mogą być na tyle kontrolowane, że znacznie spada konieczność kosztownego leczenia szpitalnego.

Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ to właśnie wydatki na szpitale przeważają w strukturze wydatków w polskiej ochronie zdrowia (36 proc.), przed opieką ambulatoryjną (30 proc.) i kosztami leków (25 proc., łącznie z innymi dobrami medycznymi).

- Mniejsza skuteczność leków nieinnowacyjnych sprawia, że uzyskane dzięki temu obniżki kosztów leczenia, szybko przekształcają się w ich wzrost - stwierdza prof. Elżbieta Mączyńska, wypowiadając się jako ekspert Rady Ekspertów inicjatywy "Głosuję na zdrowie".

Właściwe i racjonalne stosowanie leków, w tym leków innowacyjnych, w istotny sposób może wpłynąć na poprawę efektywności wykorzystania środków, przesuwając wydatki z lecznictwa zamkniętego w stronę leczenia ambulatoryjnego.

Bardzo istotne okazują się innowacje dotyczące nowych form podawania leków i możliwości zmniejszenia częstotliwości ich podawania. Takie ułatwienia wpływają pozytywnie na stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych. Już konieczność przyjmowania dwóch dawek leku dziennie, w stosunku do jednej dawki leku, powoduje 10-procentowy spadek stosowania się do zaleceń lekarza, co wpływa negatywnie na skuteczność leczenia.

Zdaniem ekspertów inicjatywy "Głosuję na zdrowie" system ochrony zdrowia powinien być rozpatrywany, jako jedna z części systemu państwowego, efektywność leczenia wpływa bowiem pośrednio na obciążenie innych jego części.

"Głosuję na zdrowie" to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na znaczenie wartości nowoczesnych terapii. 

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.glosujenazdrowie.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum