EMA zatwierdziła stosowanie deksametazonu w leczeniu pacjentów z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2020 20:02

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek (18 września) zaaprobowała stosowanie znanego steroidowego leku, deksametazonu, w leczeniu pacjentów z COVID-19 poddawanych tlenowej lub mechanicznej wentylacji.

EMA zatwierdziła stosowanie deksametazonu w leczeniu pacjentów z COVID-19
EMA zatwierdziła stosowanie deksametazonu w leczeniu pacjentów z COVID-19; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

EMA oceniła, opierając się na przeglądzie wyników badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, że deksametazon - szeroko stosowany lek przeciwzapalny - można uznać za opcję leczenia u dorosłych i nastolatków potrzebujących tlenoterapii.

Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat i wadze co najmniej 40 kg to 6 miligramów raz dziennie przez maksymalnie 10 dni - podała EMA.

Deksametazon to lek kortykosteroidowy, który został dopuszczony do obrotu w UE i jest dostępny od kilkudziesięciu lat. Może być stosowany w leczeniu licznych stanów zapalnych oraz w celu zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej organizmu w leczeniu alergii i chorób autoimmunologicznych.

Jest również stosowany z lekami przeciwnowotworowymi w leczeniu niektórych rodzajów raka i w celu zapobiegania wymiotom. Deksametazon został po raz pierwszy uznany za potencjalne skuteczny w leczeniu COVID-19 ze względu na zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, który odgrywa ważną rolę w procesie chorobowym u części pacjentów przyjmowanych do szpitala z powodu COVID-19.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum