EKUZ: tą kartą posługuje się już dwóch na pięciu Europejczyków

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2013 14:08

Już ponad 190 mln ludzi posługuje się europejską kartą ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia im uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach i w ten sposób sprawia, że mogą cieszyć się bezstresowymi wakacjami spędzanymi w państwach Unii Europejskiej, w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii - informuje biuro Komisji Europejskiej.

EKUZ: tą kartą posługuje się już dwóch na pięciu Europejczyków

Liczba posiadaczy karty EKUZ stale wzrasta: w 2012 r. posługiwało się nią o 15 mln obywateli więcej niż rok wcześniej.

Karta EKUZ jest dokumentem poświadczającym, że jej posiadacz ma prawo do otrzymania pomocy w nagłych wypadkach w ramach systemu opieki zdrowotnej kraju goszczącego na takich samych prawach, i po takich samych kosztach, jak obywatele tego kraju. Kartę można otrzymać za darmo od instytucji świadczącej usługi w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych w kraju pochodzenia. Karty EKUZ nie można używać do pokrycia kosztów planowanego leczenia w innym kraju.

Szpitale publiczne świadczące usługi w zakresie opieki zdrowotnej są zobowiązane do uznania karty EKUZ. W znakomitej większości przypadków osoby okazujące kartę EKUZ otrzymują niezbędną pomoc lekarską, nie mają również problemów ze zwrotem jej kosztów.

Jeżeli okaże się, że karta EKUZ nie jest honorowana, pacjenci powinni skontaktować się z odpowiednią instytucją odpowiedzialną za opiekę zdrowotną w kraju, w którym zwrócili się o pomoc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum