ECDC: konieczne wdrażanie środków już przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 14:04

Środki takie jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek czy wprowadzenie kwarantanny powinny być natychmiastowo wdrażane w miejscach, gdzie dochodzi do wybuchu nowych ognisk koronawirusa - rekomenduje w swych wytycznych Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

ECDC: konieczne wdrażanie środków już przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa
ECDC twierdzi, że władze krajowe muszą działać zdecydowanie Fot. Shutterstock

Najnowszy raport unijnej agencji pokazuje, że liczba przypadków SARS-CoV-2 stale rośnie w UE i Wielkiej Brytanii od sierpnia, a podjęte środki nie zawsze były wystarczające, aby zmniejszyć lub utrzymać pod kontrolą pandemię.

- Dzisiejsza, nowa ocena ryzyka jasno pokazuje, że nie możemy obniżyć naszej czujności. Niektóre państwa członkowskie odnotowują wyższą liczbę przypadków niż podczas szczytu w marcu, dlatego bez wątpienia nie mamy kryzysu za sobą - oświadczyła w czwartek prezentując raport w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidu.

Jej zdaniem jesteśmy w decydującym momencie, dlatego władze krajowe muszą działać zdecydowanie i korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi, by ograniczać transmisję koronawirusa.

- Wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe do wprowadzenia środków kontroli natychmiast przy pierwszych oznakach potencjalnych nowych ognisk. To może być nasza ostatnia szansa na uniknięcie powtórki z wiosny - ostrzegła komisarz.

Ocena ryzyka przeprowadzona przez ECDC wykazała, że niefarmaceutyczne środki, takie jak dystans fizyczny, higiena i stosowanie maseczek ochronnych, okazały się niewystarczające, aby zmniejszyć lub kontrolować groźbę zakażenia. Pokazuje to przykład Belgii, która zaostrzyła w połowie sierpnia restrykcje wprowadzając m.in. obowiązek noszenia maseczek w miastach, a mimo wszystko liczba zakażeń od tego czasu znacznie się zwiększyła.

ECDC odnotowuje, że rozwój pandemii jest jednak nierównomierny. W niektórych państwach wzrost liczby zakażeń odnosi się głównie do osób młodszych (w wieku od 15 do 49 lat), skutkując głównie łagodnymi i bezobjawowymi przypadkami. W innych krajach wzrost jednak prowadził do większej liczby zgonów wśród osób starszych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stwarza coraz większe niebezpieczeństwo dla grup ryzyka i pracowników służby zdrowia, dlatego konieczne są natychmiastowe działania.

- Obecnie obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków Covid-19 w Europie. Dopóki nie będzie dostępna bezpieczna i skuteczna szczepionka, to szybka identyfikacja, testowanie i kwarantanna osób z grupy wysokiego ryzyka należą do najbardziej skutecznych środków ograniczających przenoszenie wirusa - mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor ECDC Andrea Ammon.

Jak zaznaczyła wciąż niewielka część Europejczyków ma przeciwciała, poza wyjątkowymi regionami, gdzie koronawirus był bardzo rozpowszechniony wiosną; jest to około 15 proc. populacji.

ECDC wskazało w swojej ocenie ryzyka kilka opcji reagowania na obecną sytuację. Pierwszą rekomendacją jest wzmocnienie potencjału opieki zdrowotnej i ukierunkowanie działań na osoby w trudnej sytuacji medycznej i pracowników służby zdrowia.

Agencja wezwała też do zwiększania liczby testów, śledzenia kontaktów, stosowania 14-dniowej kwarantanny i odpowiedniego informowania o ryzyku różnych grup społecznych. Ammon zwracała uwagę, że inne przesłanie powinno być kierowanie do osób starszych, a inne do młodzieży, bo ludzie młodzi uważają, że skoro nie są narażeni, to również nie roznoszą koronawirusa, co jest nieprawdą.

W swych wytycznych dotyczących niefarmaceutycznych interwencji przeciwko Covid-19 ECDC przedstawiła dostępne opcje takich interwencji w różnych scenariuszach epidemiologicznych. W krajach, regionach, czy gminach, które doświadczają wzrostu transmisji, agencja zaleca władzom odpowiednie stosowanie środków niefarmaceutycznych i upewnienie się, że są one odpowiednio wdrażane przez społeczności.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum