E-Karta Lokalizacji Podróżnego już obowiązkowa. Trzeba ją wypełnić przed przylotem do Polski

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 lipca 2021 07:48

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego jest już obowiązkowa - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Przepis w sprawie zaczął obowiązywać od 17 lipca. E-kartę muszą wypełnić wszystkie osoby podróżujące do Polski samolotem.

Przylatujący do Polski, zobowiązani są do wypełnienia elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego. Fot. Shutterstock
  • Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego jest już obowiązkowa - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Przepis w sprawie zaczął obowiązywać od 17 lipca. E-kartę należy wypełnić przed odprawą
  • Jak tłumaczy GIS Karta Lokalizacji Pasażera ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzenianiu się wirusa - pozwoli na szybkie dotarcie do wszystkich podróżujących
  • Informacje o przypadkach zakażenia COVID-19 należy przekazać organom do spraw zdrowia publicznego tych państw, w których dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 14 dni

Obowiązkowa Elektroniczna Karta Pasażera 

GIS zaznaczył, że jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe. Wówczas formularze personel pokładowy przekazuje odpowiednim służbom.

Według GIS Karta Lokalizacji Pasażera pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Inspektorat zwrócił uwagę, że zgodnie z unijnymi zaleceniami dotyczącymi skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19 informacje o przypadkach zakażenia COVID-19, wykrytych w momencie przybycia danej osoby na terytorium państwa członkowskiego, należy niezwłocznie przekazywać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała w ostatnich 14 dniach.

Kto jest administratorem eKLP?

Ponadto GIS przypomniał, że elektroniczna forma wypełniania karty lokalizacji pasażera - zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - została wprowadzona z siedmiodniowym vacatio legis, którego termin upływa w sobotę.

- Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej - podał GIS.

Przekazał również, że administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum