×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dzisiaj okazja do rzucenia palenia

Autor: LJX/Rynek Zdrowia21 listopada 2013 09:57

Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobra okazja do przemyślenia jakie straty przynosi palenie papierosów i do podjęcia próby uwolnienia się od nałogu nikotynowego.

Dzisiaj okazja do rzucenia palenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rzucanie palenia to wielkie wyzwanie. Ciężka batalia z samym sobą, warto jednak podjąć tę walkę, gdyż stawką jest własne zdrowie i życie. Nałogowi palacze, podejmując świadomie decyzję o rzuceniu palenia, muszą się zmierzyć z własnym organizmem oraz z silną pokusą zapalenia.

- Rozstać się z papierosem nie jest łatwo, ale zawsze warto i trzeba próbować. Nie zapominajmy, że substancje zawarte w tytoniu powodują ciężkie choroby układu oddechowego, zarówno u nas, jak i naszych bliskich (biernych palaczy), jak rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwory płuc, jamy ustnej, krtani, tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową. Sprzyjają rozwojowi gruźlicy oraz chorobom układu krążenia - przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

W efekcie tego aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w USA Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze