×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś wracają kluczowe ustawy w ochronie zdrowia. W Sejmie ustawy o jakości, KSO i badaniach klinicznych

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia07 marca 2023 07:00

Do Sejmu wraca ustawa o jakości. 7 marca projektem ponownie zajmie się Komisja Zdrowia. Wcześniej posłowie rozpatrzą uchwały Senatu w sprawie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Dziś wracają kluczowe ustawy w ochronie zdrowia. W Sejmie ustawy o jakości, KSO i badaniach klinicznych
7 marca cztery posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia Fot. MP/Rynek Zdrowia
  • Sejm wraca do pracy nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
  • Rządowy projekt został zdjęty z porządku lutowych obrad, po niespodziewanej porażce PiS w głosowaniu w Komisji Zdrowia
  • 7 marca Komisja zajmie się również ustawami o badaniach klinicznych produktów leczniczych oraz o Krajowej Sieci Onkologicznej wracającymi z Senatu
  • O jakość zarządzania placówkami medycznymi będziemy rozmawiać w trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który 9-10 marca 2023 zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. REJESTRACJA

Ustawa o jakości. 7 marca posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia

Wprowadzenie autoryzacji podmiotów leczniczych, określenie procedur akredytacji szpitali, rejestracji zdarzeń niepożądanych czy pozasądowego systemu rekompensat za błędy medyczne - to główne założenia projektu ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która trafiła do Sejmu.

To drugie podejście posłów do rządowego projektu, określanego jako sztandarowy Ministerstwa Zdrowia na 2023 rok. Przy pierwszym, w trakcie lutowych obrad Komisji, jeden z posłów PiS opuścił salę i tego jednego głosu zabrakło, aby przyjąć sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, stąd projekt został zdjęty z obrad Sejmu. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia nazwał to "wypadkiem przy pracy" i zapowiedział rychły powrót ustawy do Sejmu.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ustawa wraca do Sejmu

Do Komisji Zdrowia wracają też - w obu przypadkach z Senatu - ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz o Krajowej Sieci Onkologicznej.

Pierwsza zakłada, oprócz wprowadzenia nowych regulacji dotyczących badań klinicznych, systemu oceny etycznej tych badań, także rozwiązania zapewniające ochronę uczestników badań w zakresie systemu odszkodowań czy zasad odpowiedzialności cywilnej i karnej badacza oraz sponsora. Senatorowie zaproponowali m.in. poprawkę, która ma na celu umożliwienie pacjentom skorzystania z refundacji w przypadku recepty wystawionej w aptece na szczepionkę przeciw grypie.

Natomiast do projektu o KSO senatorowie zaproponowali kilkadziesiąt poprawek. Merytoryczne dotyczyły m.in. modyfikacji definicji diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego tak, aby obejmowały leczenie wszystkich rodzajów nowotworów, a nie tylko złośliwych lub miejscowo złośliwych, a także, aby odnosiły się do przypadków, kiedy lekarz każdej specjalizacji zgłasza podejrzenie nowotworu.

Poprzez poprawkę wprowadzono do opieki onkologicznej również opiekę paliatywną, a także zapisy mówiące, że opieka onkologiczna obejmuje diagnostykę onkologiczną, leczenie onkologiczne i monitorowanie.

- Myślę, że ta ustawa w sposób rewolucyjny zmienia leczenie pacjentów onkologicznych w naszym kraju. Ma na celu realizację przyjętej Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO), jak również osiągnięcie jak najlepszej organizacji opieki onkologicznej w Polsce, a w szczególności zapewnienie poprawy jakości i bezpieczeństwa diagnostyki i leczenia onkologicznego, a także wzrostu poziomu satysfakcji pacjenta i optymalizacji kosztów opieki onkologicznej - podkreślał w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska referując ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej.

7 marca cztery posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia 7 marca 2023:

  • 10.30: rozpatrzenie uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi;
  • 11.15: rozpatrzenie uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej;
  • 12.30: informacja na temat nowoczesnej medycyny sądowej na podstawie doświadczeń pionierskiego projektu naukowego Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów - przedstawia kierownik Centrum Badawczego - Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. n. med. Andrzej Ossowski;
  • 18.00: rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze