×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dwie ważne zmiany już obowiązują

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia30 kwietnia 2023 22:33

30 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie covidowe Rady Ministrów. Dokument zakłada dwie kluczowe zmiany, w tym jedna dotyczy aptek, druga stanu zagrożenia epidemicznego.

Dziś weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dwie ważne zmiany już obowiązują
30 kwietnia wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Dwie kluczowe zmiany Fot. AdobeStock

 

30 kwietnia weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dwie ważne zmiany

28 kwietnia skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia covidowego, czyli projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wejdzie w życie 30 kwietnia.

Zakłada przedłużenie aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów do 30 czerwca, ale również zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach. 

Nowe rozporządzenie covidowe zakłada: 

 • przedłużenie do dnia 30 czerwca 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego, co jest uzasadnione:
 1. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
 2. sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską;
 • zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach, co stanowi pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach.

Koniec maseczek w aptekach, ale nie w szpitalach i przychodniach

Dodajmy, że zmiany oznaczają, że od 1 maja nie będzie obowiązku zakładania maseczek w aptekach, natomiast nadal obowiązkowe będzie noszenie ich w przychodniach, poradniach, szpitalach i innych placówkach medycznych.

Pełna treść dokumentu: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze