Dziś w Sejmie m.in. o jodku potasu. Ustawa o medycynie laboratoryjnej w Senacie

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia06 października 2022 07:00

6 października przypada kolejny dzień obrad 63 posiedzenia Sejmu RP. W porządku dziennym ujęto m.in. sprawę dystrybucji jodku potasu na terenie Polski, a także zostanie poruszona afera respiratorowa.

Dziś w Sejmie m.in. o  jodku potasu. Ustawa o medycynie laboratoryjnej w Senacie
6 października obędzie się posiedzenie Sejmu RP. Fot. AdobeStock
  • 6 października zaplanowany jest kolejny dzień 63. posiedzenia Sejmu RP
  • Jak wynika z harmonogramu, wśród dzisiejszych wydarzeń przewidziano pytania dotyczące dystrybucji jodku potasu i afery respiratorowej
  • Z kolei w Senacie omówiona zostanie ustawa o medycynie laboratoryjnej

6 października posiedzenie Sejmu

6 października odbędzie się posiedzenie Sejmu. Jak wynika z udostępnionego porządku dziennego, wśród punktów znalazły się: informacja bieżąca oraz pytana w sprawach bieżących. Wśród pytań ujęto tematykę zdrowotną – o jodku potasu i aferze respiratorowej.

Pytania w sprawach bieżących:

  • posłowie Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Ewa Kozanecka i Michał Jach — PiS: w sprawie dystrybucji jodku potasu na terenie Polski — do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • posłowie Marcin Kierwiński, Robert Kropiwnicki, Jan Grabiec, Dariusz Joński, Michał Szczerba i Adam Szłapka – KO: w sprawie ujawnionych przez Ewę Izdebską informacji dotyczących kulis afery respiratorowej – do Prezesa Rady Ministrów.

 Senat i ustawa o medycynie laboratoryjnej

6 października w Senacie wśród punktów posiedzenia ujęto także ustawę o medycynie laboratoryjnej. Stanowisko rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych przedstawi minister zdrowia.

Przedmiotowa ustawa stanowi kompleksową regulację w zakresie dotyczącym zasad i warunków wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zasad i warunków wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasad nadzoru i kontroli laboratoriów oraz zasad organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych – czytamy.

Przypomnijmy: 4 października senacka Komisja Zdrowia zajęła się przyjętym we wrześniu przez Sejm projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej. W trakcie posiedzenia została zgłoszona poprawka postulowana przez związki zawodowe, dotycząca zapisów mówiących o długości okresu przejściowego pozwalającego przedstawicielom innych zawodów na wejście do zawodu diagnosty.

Senatorowie zaproponowali także skrócenie tego okresu z 31 grudnia 2028 roku do końca 2026 roku — poprawka została przyjęta. Zaakceptowano także poprawkę wyrzucającą w całości zapisy mówiące o zarządzaniu szpitalami uniwersyteckimi przez rektorów uczelni medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum