Dziś ustawa o zawodzie ratownika medycznego wraca do Sejmu. Wprowadzi nowe kompetencje także dla pielęgniarek

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia30 listopada 2022 06:30

30 listopada sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o zawodzie ratownika medycznego. Przepisy zakładają utworzenie samorządu ratowników, zmiany w kształceniu, dodatkowy urlop szkoleniowy oraz rozszerzenie kompetencji. To ostatnie dotyczyć będzie również pielęgniarek.

Dziś ustawa o zawodzie ratownika medycznego wraca do Sejmu. Wprowadzi nowe kompetencje także dla pielęgniarek
30 listopada Sejm zajmie się ustawą o zawodzie ratownika medycznego Fot. Shutterstock
 • 2023 rok przyniesie znaczące zmiany dla ratowników medycznych. Nie będą już wykonywać "innego zawodu medycznego"
 • Procedowana ustawa o zawodzie ratownika medycznego ureguluje przepisy w tym zakresie
 • Powołany zostanie m.in. samorząd ratowników medycznych, ustalone zostaną zasady wykonywania zawodu oraz reguły odpowiedzialności zawodowej
 • 30 listopada projekt ustawy wraca do Sejmu. W pierwszej kolejności trafi na sejmową Komisję Zdrowia, następnie na posiedzenie plenarne

30 listopada ustawa o zawodzie ratownika medycznego wraca do Sejmu

Jeśli ustawa zostanie uchwalona przez Sejm, a prawdopodobnie właśnie tak się stanie, i następnie podpisana przez prezydenta, wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy. To będzie rewolucja dla ratowników medycznych, których liczbę zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Zdrowia, szacuje się na ok. 23 tys. 

Dokładne dane nie są znane, ponieważ klasyfikowani dotąd jako "inny zawód medyczny" ratownicy nie posiadają swojego rejestru. Ten wprowadzi procedowana właśnie ustawa.

Ponadto ustawa wprowadzi przepisy regulujące wymagane uprawnienia, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu‬ i jego wykonywania, a także ścieżkę kształcenia i rozwoju.

Przewiduje również utworzenie studiów drugiego stopnia w zakresie ratownictwa medycznego, szkoleń specjalizacyjnych oraz kursów kwalifikacyjnych, a także dodatkowego sześciodniowego urlopu na szkolenia.

Powstanie też Krajowa Izba Ratowników Medycznych, do której przynależność będzie obowiązkowa.

Do zadań samorządu będzie należeć m.in.

 • sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego,
 • ustanawianie zasad etyki zawodowej oraz dbanie o ich przestrzeganie,
 • przyznawanie prawa wykonywania zawodu oraz uznawanie kwalifikacji ratowników medycznych,
 • zawieszanie i pozbawianie prawa wykonywania zawodu oraz ograniczanie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu,
 • reprezentowanie ratowników medycznych oraz ochrona ich interesów zawodowych,
 • działanie na rzecz stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez ratowników medycznych,
 • udział w ustalaniu oraz aktualizacji standardów i wytycznych w ratownictwie medycznym.

Ratownicy i pielęgniarki będą stwierdzać zgon

W efekcie wejścia w życie ustawy ratownicy medyczni zyskają też nowe kompetencje, m.in. będą mogli stwierdzać zgon. Zgodnie z przyjętymi założeniami, zgon i jego przyczyna będą ustalane przez kierownika zespołu ratownictwa medycznego, jeśli śmierć nastąpiła w trakcie akcji medycznej.

Przy okazji ustawa rozszerzy również kompetencje pielęgniarek pracujących w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych (liczbę szacuje się na ok. 1300). Pielęgniarki będą mogły:

 • stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych,
 • wykonywać czynności perfuzjonisty - niejednokrotnie wykonywane przez personel pielęgniarki - będą uznawane w świetle prawa za wykonywanie zawodu,
 • podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeżeli ten ze względu na swój stan takiej zgody nie będzie mógł wyrazić.

Wcześniejsze emerytury dla ratowników. "Będziemy powracać do postulatu"

Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji publicznych środowisko ratowników medycznych postulowało prawo do wcześniejszych emerytur oraz   powołanie konsultanta krajowego w dziedzinie ratownictwa medycznego. Nie zostało to jednak ujęte przez Ministerstwo Zdrowia w finalnej wersji ustawy. 

Prytany w październikowej rozmowie z Rynkiem Zdrowia o ocenę założeń dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych ocenił pozytywnie zgodę ministerstwa na kierunkowe studia magisterskie dla ratowników medycznych

- W powiązaniu z zapisaną w projekcie możliwością wprowadzenia specjalizacji pozwoli na tworzenie ścieżki kariery zawodowej w ratownictwie medycznym, której dotąd brakowało - tłumaczył.

Pytany zaś o zasadność postulatu o wcześniejsze emerytury Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, podkreślał, iż to temat, do którego ratownicy będą powracać w rozmowach ze stroną rządową. 

- Przy obecnych założeniach, gdy funkcjonują głównie zespoły dwuosobowe, to duże obciążenie fizyczne. Nieregularny tryb pracy, nieregularne posiłki przy licznych wyjazdach, brak snu w nocy odbijają się z czasem na zdrowiu. Trudno oczekiwać, że każdy ratownik do 65. roku życia zachowa sprawność, jaka jest potrzebna do pracy w karetce - argumentował szef OZZRM.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze