Dziś trzeci dzień Białego Miasteczka przed KPRM. Do protestujących dołączą nowe zawody
Poniedziałek, 13 września, to trzeci dzień Białego Miasteczka przed KPRM. Do protestujących dołączą dziś nowe zawody, prawdopodobnie mają to być fizjoterapeuci i technicy.

Trzeci dzień Białego Miasteczka 2.0 przed KPRM
Trzeci dzień Białego Miasteczka 2.0 przed KPRM to kolejny dzień oczekiwania protestujących na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak dotąd szef rządu nie rozmawiał z medykami.
Na wtorek, 14 września, co prawda Komitet Protestactyjno - Strajkowy zaprosił do rozmów minister Adam Niedzielski, jednak protestujący podkreślali wczoraj, że spotkanie będzie daremne bez obecności szefa rządu. Zadeklarowali też, że zostają w Białym Miasteczku do czasu spełnienia ich postulatów.
- W niedzielę, Białe Miasteczko odwiedziło około 5 tys. osób - podsumowali organizatorzy z Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowo-Protestacyjnego. Były to osoby wspierające protest medyków, ale również Warszawiacy, którzy chcieli skorzystać z porad specjalistów.
Minioną noc w okolicach KPRM spędziło około 30 osób. To m.in. lekarze, ratownicy i pielęgniarki, w kolejnych dniach do nocujących mają dołączyć - jak informowali wczoraj organizatorzy - fizjoterapeuci i technicy.
Zobacz koniecznie: Warszawa. Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO
6500 zł miesięcznie dla pielęgniarki? Szefowa OZZPIP pokazała pasek z wypłaty
Dzień Psychiatrii w Białym Miasteczku
Poniedziałek, 13 września, to w Białym Miasteczku Dzień Psychiatrii i Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W programie debata, konferencja prasowa i warsztaty.
Dodajmy, że Komitet zapowiada, że Białe Miasteczko przed KPRM zostanie do skutku, czyli do czasu spełnienia przez rząd postulatów medyków. Żądań jest w sumie osiem.
Domagają się m.in. zmiany ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, zmiany wyceny tzw. dobokaretki i świadczeń czy zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego.
Czytaj również: Protest i co dalej? Komentują dla Rynku Zdrowia: Bochenek, Sośnierz, Głód, Bogucki, Libura
Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z 9 września 2021 r.
- Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
- Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
- Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
- Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
- Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
- Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
- Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
- Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)