Dziś trzeci dzień Białego Miasteczka przed KPRM. Do protestujących dołączą nowe zawody

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2021 08:30

Poniedziałek, 13 września, to trzeci dzień Białego Miasteczka przed KPRM. Do protestujących dołączą dziś nowe zawody, prawdopodobnie mają to być fizjoterapeuci i technicy.

Dziś trzeci dzień Białego Miasteczka przed KPRM. Do protestujących dołączą nowe zawody
Protest 11 września w Warszawie, Fot. PAP/Tomasz Gzell

Trzeci dzień Białego Miasteczka 2.0 przed KPRM

Trzeci dzień Białego Miasteczka 2.0 przed KPRM to kolejny dzień oczekiwania protestujących na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak dotąd szef rządu nie rozmawiał z medykami.

Na wtorek, 14 września, co prawda Komitet Protestactyjno - Strajkowy zaprosił do rozmów minister Adam Niedzielski, jednak protestujący podkreślali wczoraj, że spotkanie będzie daremne bez obecności szefa rządu. Zadeklarowali też, że zostają w Białym Miasteczku do czasu spełnienia ich postulatów. 

- W niedzielę, Białe Miasteczko odwiedziło około 5 tys. osób - podsumowali organizatorzy z Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowo-Protestacyjnego. Były to osoby wspierające protest medyków, ale również Warszawiacy, którzy chcieli skorzystać z porad specjalistów.

Minioną noc w okolicach KPRM spędziło około 30 osób. To m.in. lekarze, ratownicy i pielęgniarki, w kolejnych dniach do nocujących mają dołączyć - jak informowali wczoraj organizatorzy -  fizjoterapeuci i technicy.

Zobacz koniecznie: Warszawa. Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

6500 zł miesięcznie dla pielęgniarki? Szefowa OZZPIP pokazała pasek z wypłaty

Dzień Psychiatrii w Białym Miasteczku

Poniedziałek, 13 września, to w Białym Miasteczku Dzień Psychiatrii i Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. W programie debata, konferencja prasowa i warsztaty. 

Dodajmy, że Komitet zapowiada, że Białe Miasteczko przed KPRM zostanie do skutku, czyli do czasu spełnienia przez rząd postulatów medyków. Żądań jest w sumie osiem. 

Domagają się m.in. zmiany ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, zmiany wyceny tzw. dobokaretki i świadczeń czy zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego.

Czytaj również: Protest i co dalej? Komentują dla Rynku Zdrowia: Bochenek, Sośnierz, Głód, Bogucki, Libura

Mówią o nich "papier toaletowy, albo odpady medyczne". Szary personel też protestuje i domaga się uwagi

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z 9 września 2021 r.

 • Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw tabela w załączniku nr 1.
 • Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
 • Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
 • Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
 • Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
 • Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.
 • Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.
 • Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Polecamy: Co dalej? Mołdach dla Rynku Zdrowia: Rząd powinien teraz inwestować w kadry medyczne, a nie wymianę łóżek!

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze