Dziś spotkanie ratowników z wiceministrem zdrowia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia21 września 2021 06:15

We wtorek, 21 września, odbędzie się kolejne spotkanie wiceministra zdrowia z protestującymi ratownikami medycznymi. Zaproszenie do ratowników wystosował Waldemar Kraska.

21 września odbędzie się spotkanie wiceministra zdrowia z protestującymi ratownikami medycznymi Fot. AdobeStock
 • Ministerstwo Zdrowia zaprasza ratowników medycznych na kolejne spotkanie w sprawie negocjacji postulatów protestujących. Ma się odbyć 21 września
 • To ciąg dalszy negocjacji podjętych po trwających od wielu tygodni protestach ratowników. Medycy na kontraktach wypowiadają umowy, albo idą na zwolnienia lekarskie
 • Na poprzednim spotkaniu z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską padły m.in. propozycje płacowe ze strony resortu.

MZ zaprasza protestujących ratowników 21 września na kolejne spotkanie

Ministerstwo Zdrowia zaprasza ratowników medycznych na kolejne spotkanie w sprawie negocjacji postulatów protestujących. Spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji w systemie PRM odbędzie się 21 września o godzinie 13. w Sali Dużej Kinowej w siedzibie MZ.

Zaproszenie podpisał Waldemar Kraska. Zostało wystosowane do Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

Ratownicy negocjują z Ministerstwem Zdrowia. Padły propozycje

Poprzednie takie spotkanie odbyło się również we wtorek, 14 września. Padły wówczas m.in. konkretne propozycje płacowe ze strony resortu. O efektach poinformował na Facebooku Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.

OZZRM: Informacja po spotkaniu przedstawicieli KPRM z ministrem Waldemarem Kraską:

 • 1.Finansowanie ZRM od 1.10.2021 wg przedstawionych przez AOTMiT stawek za tzw. dobokaretkę. Środki na dodatki nocne i świąteczne oraz dodatek covidowy (3% wartości kontraktu z NFZ) z osobnej puli.
 • 2.Wynagrodzenie zasadnicze dla ratownika medycznego w systemie 4972 złote (minimum) oraz 55 złotych (minimum) na godzinę umowy cywilnoprawne. Dla umowy o pracę stażowe plus noce i święta.
 • 3.Ratownik medyczny jako odrębny zawód w tabeli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu ze współczynnikiem na chwilę obecną ok. 0,95.
 • 4.Deklaracja MZ wypracowania mechanizmu gwarantującego możliwość wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich, choć resort twardo stoi na stanowisku, że miejsce ratownika medycznego to system PRM. Postawiono pytanie ministrowi zdrowia jaki mają pomysł na przeciwdziałanie absencja mi od chodzenia z pracy czyli sytuacji jaka ma teraz miejsce zespół ratownictwa medycznego w szpitalnych oddziałach ratunkowych co według nas będzie nieuchronny w najbliższym czasie jeżeli nie unormuje się wynagrodzeń do poziomu zrm.
 • 5.Stawka za dobokaretkę, wg MZ, jest corocznie waloryzowana o współczynnik inflacji.
 • 6.Stawka wynagrodzenia zasadniczego wzrasta wraz ze współczynnikiem który określa GUS publikując dane o średnim wynagrodzeniu.
 • 7.Docelowo jednakowe finansowanie i jednakowy sposób wynagradzania w całym kraju bez możliwości zejścia poniżej ustalonego minimum

Jak informowało OZZRM na ostatnim spotkaniu byli również przedstawiciele pracodawców. Z ich strony padła deklaracja, że dokonają obliczeń, czy poszczególne punkty są do spełnienia.

Czytaj również: Ratownicy po spotkaniu z Kraską. Padły propozycje płacowe

O co walczą ratownicy medyczni?

Przypomnijmy ratownicy domagają się:

 • podniesienia wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku MZ, czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich ratowników zatrudnionych na umowie o pracę (w jednostkach finansowanych ze środków publicznych), z równoczesnym zapewnieniem wzrostu stawek dla ratowników na umowach innych, zgodnie ze stawką godzinową zapewnioną ratownikowi medycznemu zatrudnionemu na umowie o pracę;
 • wprowadzenia do tabeli współczynników osobnego punktu Ratownik medyczny ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku;
 • wprowadzenia ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych;
 • rozpoczęcia nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Czytaj również: Piotr Dymon: bez płacowego porozumienia z ratownikami, karetki będą puste

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum