Dziś spotkanie MZ z NFZ w sprawie protestu. Rzecznik MZ potwierdza: wpłynęły postulaty od komitetu strajkowego

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 września 2021 10:20

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, do ministerstwa dotarły postulaty od Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Zapewnił, że trwa ich analiza i jeszcze dziś, w piątek (10 września) resort omówi sprawę z NFZ.

Rzecznik ministerstwa zapowiedział spotkanie MZ i NFZ. PAP/Marcin Obara
  • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził wpłynięcie do resortu ośmiu postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowo-Protestacyjnego
  • - Przed południem w resorcie planowane jest spotkanie kierownictwa ministerstwa i Funduszu - dodał Wojciech Andrusiewicz
  • Resort jeszcze w czwartek 9 września zapowiedział pilne szacunki kosztowe, co w konsekwencji może oznaczać rozmowę z ministrem, premierem i przedstawicielami Komitetu w piątek

Ministerstwo otrzymało postulaty Komitetu

- Do godz. 22 w czwartek do Ministerstwa Zdrowia dotarły postulaty komitetu protestacyjnego. Postulatów jest osiem, dotyczą różnych grup zawodowych i różnych spraw, od finansów, przez organizację systemu, po kwestie prawne - podał Andrusiewicz.

Poinformował, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia szacują obecnie skutki finansowe postulatów, dotyczących materii finansowych.

- Przed południem w resorcie planowane jest spotkanie kierownictwa ministerstwa i Funduszu. Będziemy informować komitet protestacyjny o dalszych krokach - powiedział.

W czwartek w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, którego członkowie zapowiadają organizację protestu pracowników ochrony zdrowia.

MZ informowało po rozmowach, że postulaty, które padły są na tyle ogólnikowe, że resort nie może określić, ile kosztowałaby ich realizacja. "Nie naszą rolą jest przedstawianie komitetowi protestacyjnemu rozwiązań, które komitet by widział jako te, które będą służyły realizacji postulatów" - mówił w czwartek rzecznik MZ.

Minister poprosił o skonkretyzowanie postulatów i przesłanie ich do godz. 22.00 w czwartek. Resort zapowiadał, że resort w trybie pilnym przeprowadzi szacunki kosztowe i w piątek będzie możliwość powrotu do rozmów.

Brak konkretów po rozmowach

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia stwierdził, że na spotkaniu nie padły żadne konkretne propozycje rozwiązań postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała z kolei, że medycy domagają się spotkania w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Medycy zaznaczyli, że zaplanowany na sobotę 11 września protest jest aktualny.

Czytaj: Medycy po spotkaniu z Ministrem Zdrowia. "Sobotnia manifestacja aktualna"

Protest medyków 11 września

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i kancelarię premiera. 

Czytaj: Dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek. Winne "nieludzkie warunki pracy i niskie pensje"

Konferencja prasowa Komitetu. Padły ostre słowa

Przypomnijmy, w czwartek 9 września w Karpaczu, Komitet Protestacyjno-Strajkowy zorganizował konferencję prasową. Wzięli w niej udział: wzięli udział: Krystyna Ptok (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Artur Drobniak (Naczelna Izba Lekarska), Maciej Krawczyk
(Krajowa Izba Fizjoterapeutów) oraz Wojciech Szaraniec (Porozumienie Rezydentów).

Podczas krótkiego spotkania padły ostre słowa skierowane do rządzących. Jak zauważyli zebrani przedstawiciele: "Nie ma medyków, nie ma leczenia". Przypomnieli również, że zależy im na rozmowie zarówno z szefem resortu zdrowia oraz premierem.

Czytaj: Medycy do ministra zdrowia: "Nie godzimy się na monolog władzy"

Protest medyków. - Rządowi nie uda się poróżnić środowiska - zapewnia Wojciech Szaraniec

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum