Dziś rząd ma przedstawić szczegóły pakietu zachęcającego do szczepień

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP, RMF FM, TVN24, Rynek Zdrowia25 maja 2021 09:00

We wtorek rząd ma przedstawić szczegółowe informacje o "zestawie działań i programów" zachęcających Polaków do szczepień przeciw COVID-19.

Dziś rząd ma przedstawić szczegóły pakietu zachęcającego do szczepień
We wtorek rząd ma przedstawić pakiet zachęcający Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • We wtorek (25 maja) rząd ma przedstawić "cały zestaw działań i programów, które będą realizowane wspólnie z samorządami", aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami
  • O tym, że rząd zaprezentuje pakiet zachęcający do szczepień przeciw COVID-19, mówili szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Niedzielski podkreślił, że polityka rządu w sprawie szczepień "polega na przekonywaniu, a nie stosowaniu środków przymusu"

- Jesteśmy przekonani, że programy i działania przygotowywane przez rząd i samorządy spowodują wzrost zainteresowania szczepieniami i wzrost zapisów, zwłaszcza u osób powyżej 60. roku życia – zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk informował, że podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiony "cały zestaw działań i programów, które będą realizowane wspólnie z samorządami", aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami. Zdaniem szefa KPRM przygotowywane programy spowodują wzrost zapisów na szczepienia zwłaszcza w tych grupach, które są najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19, czyli u osób powyżej 60 lat.

O konferencji poinformowało na Twitterze Centrum Informacyjne Rządu. Ma się rozpocząć o godzinie 14.00. 

Minister zdrowia: zmienia się charakterystyka podejścia do szczepień

- Do tej pory obywatele, którzy chcieli się zaszczepić, bardzo intensywnie poszukiwali możliwości rejestracji, jak najszybszego zaszczepienia - mówił we wtorek w Rozmowie Piaseckiego w TVN24 Adam Niedzielski. Przyznał, że "dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepień".

W ocenie ministra zdrowia "powoli wyczerpuje się zasób osób, które miały takie nastawienie do szczepień, pojawia się coraz mniej chętnych". - Dochodzimy do punktu przesilenia, on na pewno będzie w czerwcu, kiedy to szczepienia będą czekały na ludzi, a nie ludzie będą ich usilnie poszukiwali - dodał Niedzielski.

Podkreślił że "absolutnie nie zatrzymujemy się w tym punkcie". - Dzisiaj minister Michał Dworczyk zapowie system zachęt dla samorządów, by skutecznie docierać do tych obywateli, którzy mają utrudniony dostęp do szczepienia - poinformował.

Tłumaczył jednocześnie, że polityka rządu w sprawie szczepień "polega na przekonywaniu, a nie stosowaniu środków przymusu".

"Myślimy o kampanii outboundowej"

- Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów albo identyfikowały problemy, jakie oni mają z dostępnością" - mówił minister w sobotę w RMF FM.

Niedzielski był pytany, czy prawdą jest, że rząd chce wprowadzić zachęty dla samorządów, gdzie zaszczepiono najwięcej pacjentów. - My rzeczywiście zbliżamy się do takiego punktu przesilenia, punktu, w którym wszyscy chętni, ci najbardziej skłonni, zostaną zaszczepieni i to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie - jak w tej chwili - pacjent na szczepienie - odpowiedział. Dodał, że na tę chwilę rząd nie rozważa zachęt finansowych.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: stan na 24.05

W Polsce wykonano dotąd 17 941 112 szczepień przeciw COVID-19 - podano w poniedziałek na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 5 597 165 osób. Pierwszą dawkę otrzymało 12 748 812 osób

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub. r. zutylizowano 16 055 dawek. W tym samym czasie zanotowano 9171 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneka są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum