×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś oficjalne zmiany w rządzie. Katarzyna Sójka przejmie tekę ministra zdrowia po dymisji Niedzielskiego

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP10 sierpnia 2023 06:05Aktualizacja: 10 sierpnia 2023 14:47

10 sierpnia po południu prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Po trzech latach na stanowisku szefa Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski odchodzi; ma go zastąpić posłanka PiS Katarzyna Sójka.

Dziś oficjalne zmiany w rządzie. Katarzyna Sójka przejmie tekę ministra zdrowia po dymisji Niedzielskiego
Posłanka PiS Katarzyna Sójka Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
 • Premier Mateusz Morawiecki 8 sierpnia przyjął dymisję Adama Niedzielskiego we wtorek
 • Tego samego dnia zaproponował objęcie funkcji ministra zdrowia posłance PiS Katarzynie Sójce
 • Katarzyna Sójka jest z zawodu lekarzem chorób wewnętrznych, praktykuje jako internista i lekarz rodzinny. Jest zatrudniona w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim
 • Jest posłanką Prawa i Sprawiedliwości i członkinią sejmowej Komisji Zdrowia
 • Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot przekazał, że Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów w czwartek po południu

Adam Niedzielski złożył rezygnację 8 sierpnia

Premier, informując we wtorek o przyjęciu rezygnacji Niedzielskiego, wskazywał, że kampania wyborcza to taki okres, w którym trzeba być "szczególnie wrażliwym na jakikolwiek błąd, na jedno słowo za dużo, nawet w momencie, kiedy obnaża się kłamstwa i manipulacje strony przeciwnej".

- Media i strona przeciwna dokonały absolutnej manipulacji, kłamstwa i to kłamstwo zostało udowodnione, obnażone. Jednak w trakcie tego obnażania kłamstwa doszło jednocześnie też do pewnego błędu i właśnie dlatego, aby uwrażliwić, uczulić, aby nie było dzisiaj koncentracji na tym błędzie, tylko na tym, co jest najważniejsze, a więc na dobru pacjenta  - powiedział Morawiecki.

Chodzi o dwa wpisy zamieszczone przez Niedzielskiego w ubiegły piątek na Twitterze, w których odniósł się do materiału wyemitowanego dzień wcześniej w Faktach TVN. "Kłamstwa Fakty TVN. We wczorajszym wydaniu usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie 2 dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy w Poznaniu. I co? Pacjenci po operacjach ortopedycznych otrzymywali recepty na wskazane leki!" - napisał minister w pierwszym wpisie. "Lekarz Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu, wczoraj w Fakty TVN +żadnemu pacjentowi nie dało się wystawić takiej recepty+. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił wczoraj na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś" - dodał Niedzielski w drugim wpisie.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił się do prokuratury, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta w związku z wpisem Niedzielskiego na temat lekarza z Poznania i recepty, którą ten sobie wystawił. Wystąpienie prezesa NRL dotyczy naruszenia przez ówczesnego ministra przepisów dotyczących danych osobowych poprzez upublicznienie w mediach społecznościowych danych wrażliwych dotyczących lekarza i wystawionej przez niego recepty.

Lekarz Piotr Pisula, którego dane minister opublikował w mediach społecznościowych, poinformował na Twitterze, że złożył przedsądowe wezwanie skierowane do Adama Niedzielskiego. Pisula domaga się "usunięcia skutków naruszeń dóbr osobistych". Wzywa także szefa resortu zdrowia do przeprosin i przekazania 100 tysięcy złotych na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu.

Niedzielski został powołany na urząd ministra zdrowia 26 sierpnia 2020 r. Wcześniej był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. Ma stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Katarzyna Sójka, która otrzymała od premiera propozycję pokierowania pracami MZ, jest lekarką i posłanką PiS. Jest absolwentką m.in. Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Kim jest nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka? 

Katarzyna Sójka jest z zawodu lekarzem chorób wewnętrznych, praktykuje jako internista i lekarz rodzinny. Jest zatrudniona w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, uzyskując w 2011 r. tytuł lekarza. W 2013 r. otrzymała tytuł inżyniera leśnictwa, po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z list Prawa i Sprawiedliwości. 37-letnia posłanka jest członkinią komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, ponadto polityki społecznej i rodziny oraz komisji zdrowia. Jest również przewodniczącą zespołu ds. pediatrii powołanego jesienią ubiegłego roku. 24-krotnie występowała na posiedzeniach Sejmu, a 25-ciu z jej interpelacji poselskich oraz dwóm zapytaniom nadano dalszy bieg.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze