Dziś odbyła się Rada ds. Ochrony Zdrowia. Andrzej Duda: przeszliśmy przez najtrudniejszy okres

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, PAP, Rynek Zdrowia29 września 2021 13:20

Dziś, 29 września, odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia. Prezydent Andrzej Duda odnosząc się do pandemii COVID-19 podczas spotkania podkreślił, że przeszliśmy przez najtrudniejszy okres

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange
  • 29 września odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia z udziałem głowy państwa
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział: mamy spory bagaż doświadczeń w zmaganiu się z najpoważniejszym wyzwaniem, jakie pojawiło się w ostatnim dziesięcioleciu
  • Zwrócił uwagę na konieczność zastanowienia się, jak działać w przyszłości w obliczu takiego wydarzenia

Prezydent Andrzej Duda: pandemia to dotkliwy kryzys

- Mamy spory bagaż doświadczeń w zmaganiu się z najpoważniejszym wyzwaniem, jakie pojawiło się w ostatnim dziesięcioleciu, mianowicie pandemią koronawirusa - powiedział podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że ten kryzys był szczególnie dotkliwy.

Środków ochrony nie zabrakło, ale jak ustawić system?

Jednak poinformował, że nie było sytuacji, aby "gremialnie zabrakło miejsc w szpitalach" czy podstawowych środków ratujących życie, w tym respiratorów i tlenu.

- Przeszliśmy przez najtrudniejszy okres i mam nadzieję, że taki już nie nastąpi - przyznał.

- Zasadnicze pytanie jest takie, jak działać na przyszłość: co powinniśmy mieć, jak powinien być ustawiony system, by łatwiej i sprawniej był w stanie odpowiedzieć na tego typu nieprzewidziane sytuacje - zaakcentował Andrzej Duda.

Czynnik ludzki nie do zastąpienia

W ocenie prezydenta szerszym i poważniejszym zagadnieniem jest optymalne funkcjonowanie systemu przy danym poziomie finansowania. Zapowiedział "kolejne zwiększenie poziomu finansowania ochrony zdrowia", dodając, że ten wzrost "jest bardzo duży w ciągu ostatnich lat", a środki mają być pożytkowane "jak najefektywniej, służąc jak najlepiej pacjentom".

Prezydent odniósł się do problemu niedostatku lekarzy i pielęgniarek. Powołując się na ekspertów podał, że w ciągu dziesięciu lat ogromna część dzisiejszego personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek znajdzie się w wieku emerytalnym.

- To jest bardzo duża grupa. I jest pytanie, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym bardzo zasadniczym problemem, że fajnie, że mamy szpitale dobrze wyposażone, tylko tego podstawowego, najważniejszego, absolutnie niezastępowalnego żadnym urządzeniem elementu nie będziemy mieli, czyli czynnika ludzkiego - powiedział prezydent.

Ale Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekty reformujące system zdrowia, na co również wskazał prezydent. - Jest tych projektów cały szereg, poczynając od kategoryzacji szpitali, na kwestiach związanych z bezpieczeństwem pacjenta i jakością świadczonych procedur medycznych kończąc - podkreślił Andrzej Duda.

Zobacz więcej: Prezydent podpisał ustawę o 6 proc. PKB na zdrowie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum