Dziś medycy spotkają się z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Czy dojdzie do porozumienia?

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 września 2021 06:55

We wtorek, 21 września, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", odbędzie się spotkanie przedstawicieli resortu zdrowia z medykami. Rozmowy wyznaczono na godzinę 14.

Dziś spotkanie medyków z przedstawicielami MZ. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
  • Protestujący medycy za pośrednictwem Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wiele razy odmawiali spotkania z ministrem zdrowia. Swoją decyzję uzasadniali chęcią rozmów z premierem Morawieckim
  • Ostatecznie przyjęli zaproszenie od ministra Adama Niedzielskiego. Wszystko z powodu tragedii, jaka miała miejsce w sobotę w Białym Miasteczku
  • - Jesteśmy jak najbardziej dobrej myśli - uważamy, że postulaty, które zaproponowaliśmy są realne. [...] Liczymy na to, że MZ także wykaże się dobrą wolą - powiedział rzecznik protestujących Gilbert Kolbe

Medycy spotkają się z przedstawicielami resortu

MZ potwierdziło PAP, że w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele kierownictwa resortu.

Protestujący medycy wcześniej uzależniali przystąpienie do rozmów od udziału w nich premiera Mateusza Morawieckiego. W ubiegłym tygodniu kilkukrotnie nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Odmówili też spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik protestujących Gilbert Kolbe, przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia zmienili zdanie i postanowili jednak wziąć udział we wtorkowym spotkaniu w MZ ze względu na "tragedię, która wydarzyła się w Białym Miasteczku". W sobotę przed południem podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia, w wyniku którego zmarł.

- Poczuliśmy się pozostawieni sami sobie, bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rządzących. Musieliśmy sami, w ramach działalności Komitetu, zadbać o wsparcie psychologiczne. Dlatego podjęliśmy decyzję o zakończeniu spirali nienawiści, która coraz bardziej przybiera na sile. Stwierdziliśmy, że dobro pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jest ważniejsze niż przepychanki polityczne (...) Zdecydowaliśmy, że weźmiemy udział w spotkaniu z MZ - powiedział PAP Kolbe.

- Jesteśmy jak najbardziej dobrej myśli - uważamy, że postulaty, które zaproponowaliśmy są realne, są do zrobienia, co potwierdzają także eksperci. (...) Liczymy na to, że MZ także wykaże się dobrą wolą - dodał Kolbe.

Czytaj: Niedzielski zaprosił medyków na spotkanie. "Jeszcze dzisiaj o godz. 14.

Jest termin spotkania protestujących medyków z ministrem. Obie strony potwierdziły udział

"Cichy dyżur" w Białym Miasteczku

W związku z sobotnim wydarzeniem w Białym Miasteczku, protestujący medycy zmienili formułę jego działalności na "cichy dyżur". Zmiana formuły nie oznacza jednak likwidacji Białego Miasteczka - protestujący nadal w nim przebywają i nocują. W poniedziałek ok. południa w Białym Miasteczku nadal rozstawione były namioty protestujących medyków. Na tablicach i transparentach wypisano hasła z postulatami. Białe Miasteczko jest jednak wyludnione - nie odbywają się w nim już debaty i konferencje.

- Otworzyliśmy Białe Miasteczko ponownie po wcześniejszym zawieszeniu, ale zdecydowaliśmy, że nie będziemy prowadzić już edukacji zdrowotnej na tak szeroką skalę, jak było to wcześniej. Będziemy jednak rozmawiać z pacjentami, którzy zachcą do nas przyjść i będziemy wspierać się w gronie pracowników ochrony zdrowia - powiedział PAP Kolbe.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. 

Czytaj: Po sobotniej tragedii. Białe Miasteczko zostaje, ale zmienia formułę. Oświadczenie medyków

Dziś spotkanie ratowników z wiceministrem zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum