Dziś druga tura rozmów. Protestujący medycy spotkają się z wiceministrem zdrowia

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia23 września 2021 05:40

W czwartek, 23 września, zaplanowane jest drugie spotkanie protestujących medyków z Białego Miasteczka z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem.

Dziś druga tura rozmów. Protestujący medycy spotkają się z wiceministrem zdrowia
Krystyna Ptok i Artur Drobniak po spotkaniu w Centrum "Dialog" w Warszawie Fot. PAP/Paweł Supernak
  • W czwartek 23 września o godz. 11 ma odbyć się drugie spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
  • Podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski nie ujawnił, jakie propozycje mają zostać przedstawione podczas tej rozmowy
  • Pierwsze rozmowy odbyły się w ubiegły wtorek. Wówczas z medykami rozmawiał wiceminister Piotr Bromber

23 września spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami resortu zdrowia

- Chcielibyśmy, żeby te rozmowy toczyły się w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer - zaznaczył w środę, 22 września, na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

- Myślę, że wczorajsze (wtorkowe - przyp. red.) spotkanie też pokazuje pewnego rodzaju wyciszenie, tworzenie lepszej atmosfery. Natomiast to, co my będziemy starali się proponować drugiej, stronie to jest przede wszystkim przyjęcie pewnej formuły, którą też tutaj zastosowaliśmy: formuły trójstronnej, która nie polega tylko i wyłącznie na rozmowie z wybranymi partnerami - poinformował minister.

- W ramach zespołu trójstronnego mamy związek zawodowy Solidarność, związek zawodowy OPZZ, mamy pracodawców którzy nie uczestniczą w proteście i my z nimi również prowadzimy dialog na temat budowania takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała ten fakt, że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7 proc. PKB - powiedział Adam Niedzielski.

- Chcieliśmy też zaprosić komitet protestacyjny do rozmowy trójstronnej, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia tej wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestacyjnym, ale całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców, bo rozwiązania, które są wypracowywane bez wspólnego spojrzenia, bardzo często są potem kontestowane przez pozostałe strony, które w tych porozumieniach nie uczestniczą - zaznaczył podczas konferencji minister.

Jak przekazał Niedzielski, głównym założeniem czwartkowej rozmowy będzie również próba przekonywania o konieczności dyskutowania w szerszej formule. Podkreślił, że resort będzie do tego zachęcał. 

- Myślę, że i tutaj przykład ratownictwa i przykład minimalnego wynagrodzenia, które zostało wypracowane na zespole trójstronnym, to są przykłady, które przekonują do tego, że te problemy powinniśmy rozwiązywać na szerszym forum, a nie w takim zawężonym - podkreślił.

Czytaj też: Ratownicy z Białego Miasteczka do ministra: nie ma porozumienia. Protest trwa

Dodatki wyjazdowe. To tym MZ przekonało część ratowników. Ile wyniosą?

Pierwsze spotkanie medyków z wiceministrem odbyło się we wtorek. Jak wypadło?

Pierwsze spotkanie medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem odbyło się we wtorek, 21 września. Co przyniosło?

- Powiem krótko, to dla nas było techniczne spotkanie - mówiła po jego zakończeniu Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Jak dodała protestujący nie uzyskali odpowiedzi na najważniejsze pytanie, jakie padło z ich strony podczas rozmów: o sposób w jaki wyliczono koszty postulatów protestujących medyków.

- To pierwszy krok do wyjścia z impasu i jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań. A teraz wracamy do Białego Miasteczka - komentował Artur Drobniak, wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Liczyliśmy na więcej - tak wtorkowe spotkanie ocenił przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec. - Czekamy też na wycenę naszych reform, która miała zostać przeprowadzona przez resort zdrowia. Propozycje przesłaliśmy ponad półtora tygodnia temu - dodał.

Z kolei Piotr Bromber, wiceminister zdrowia podsumował: - Umówiliśmy się na kontynuacje rozmów. To było dobre spotkanie, szukamy kompromisu wymieniliśmy się argumentami, jesteśmy w dialogu.

Czytaj więcej: Zakończyło się spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Ptok: To było dla nas techniczne spotkanie

Wojciech Szaraniec po rozmowach medyków z wiceministrem zdrowia: liczyliśmy na więcej

Sprawdź: Kim jest Piotr Bromber? Nowy wiceminister zdrowia nie jest lekarzem

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum