Dziś czwarty dzień protestu medyków. Czy dojdzie do spotkania z ministrem zdrowia?

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia14 września 2021 08:00

Dziś, 14 września, minister zdrowia zaprosił medyków do rozmów. Spotkanie miałoby się odbyć o godzinie 13. Protestujący domagają się jednak udziału w negocjacjach premiera. Tymczasem Mateusza Morawieckiego – jak powiedział wczoraj Niedzielski – na pewno nie będzie

Białe Miasteczko w Warszawie Fot. PAP Radek Pietruszka
  • Czwarty dzień protestu pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. Przed Kancelarią Premiera wciąż stoi Białe Miasteczko 2.0
  • Medycy zapowiadają, że zostaną tu do skutku, czyli do spełnienia ich postulatów 
  • Na dziś, 14 września, minister Adam Niedzielski zaprosił protestujących do rozmów. Czy dojdzie do spotkania? Medycy domagają się udziału premiera w negocjacjach

Czwarty dzień protestu medyków

14 września to czwarty dzień protestu pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. W sobotę 11 września przez stolicę przeszła wielka manifestacja, w której według szacunków organizatorów wzięło udział nawet 30 tys. osób. Po jej zakończeniu w Alejach Ujazdowskich przed KPRM otwarto Białe Miasteczko 2.0.

Zobacz koniecznie: Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

W Miasteczku są m.in. pielęgniarki, lekarze, ratownicy. W ciągu dnia organizują dyskusje, debaty i bezpłatne badania, noce spędza tu około 30 osób. Protestujący zapowiadają, że nie odejdą sprzed Kancelarii Premiera do czasu spełnienia ich postulatów.

Przełomem miało być dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami rządu. Zaproszenie do medyków na godzinę 13. wystosował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Musimy porozmawiać o założeniach, przedstawić szczegóły, obliczenia. Tego się nie robi metodą wymiany pism, tylko spotkania w gronie eksperckim, prowadząc po prostu merytoryczną rozmowę – mówił wczoraj na poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski.

Czytaj więcej: MZ: premier Morawiecki nie będzie rozmawiał z medykami

- Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia, prerogatywy do tego, żeby jako minister konstytucyjny dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym prowadzić. To jest teraz chwila, żeby doprecyzować, pogłębić dyskusję – dodał minister.

Medycy pójdą na spotkanie, ale oczekują na obecność premiera Mateusza Morawieckiego

Tymczasem medycy zapowiadają, że na spotkanie pójdą, ale oczekują udziału premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli szefa rządu nie będzie, wyjdą.

Dodajmy, że minister zdrowia powołał wczoraj nowego wiceministra, który ma być odpowiedzialny za dialog m.in. z protestującymi.

Sprawdź: Piotr Bromber. Kim jest nowy wiceminister zdrowia?

Minister zdrowia ponownie zaprasza komitet protestacyjny do wtorkowych rozmów. Na godz. 13

"To kwintesencja tego, co MZ nazywa dialogiem"

– Komitet prosi o spotkanie z premierem. Powołanie nowego wiceministra w resorcie zdrowia niejako wydłuża ścieżkę kontaktu z premierem, więc jest działaniem wbrew temu, czego oczekują medycy. To kwintesencja tego, co MZ nazywa dialogiem przez ostatnie miesiące - oceniał podczas wieczornej konferencji Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów. 

I dodał: przypominamy i prosimy, panie premierze, Komitet Protestacyjno - Strajkowy prosi o spotkanie z panem, o realny dialog na temat naszych zupełnie realnych postulatów.

Ostateczną decyzję medyków w sprawie spotkania z ministrem poznamy prawdopodobnie dziś około godz. 10. - o tej porze medycy planują konferencję prasową. 

Jeszcze wczoraj Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP i Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia wysłali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, w którym wnioskują o pokazanie wyliczeń, na których MZ ocenia koszty postulatów medyków.

Przypomnijmy: według resortu zdrowia, łączny koszt postulatów przedstawionych przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia to w tym roku 26,05 mld zł, a w przyszłym roku - 104,7 mld zł.

Czytaj więcej: Ptok i Drobniak do Niedzielskiego: skąd wyliczenia kosztów postulatów medyków?

Zobacz koniecznie: Protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum