Dziś Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. MZ: "Nie czekaj, aż będzie za późno. Zadzwoń!"

Autor: MS • Źródło: PAP26 czerwca 2021 10:21

26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - przypomina Ministerstwo Zdrowia i apeluje "Nie czekaj aż będzie za późno. Skorzystaj z telefonu zaufania".

Dziś Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. MZ: "Nie czekaj, aż będzie za późno. Zadzwoń!"
MZ przypomina z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii o telefonie zaufania dla osób uzależnionych i ich bliskich; Fot. Shutterstock
 • 26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
 • Ministerstwo Zdrowia przypomina z tej okazji o możliwości skorzystania z telefonu zaufania: 800 199 990
 • Z "Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2019" wynika, że w Polsce narkomania nie jest głównym problemem. W naszym społeczeństwie wciąż dominuje konsumpcja napojów alkoholowych 
 • Problemem jest skłonność do używania narkotyków przez młodzież.  Odsetek użytkowników marihuany w tej grupie znajduje się powyżej średniej europejskiej 

26 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.

O tym dniu przypomniało w sobotę Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze. "Nie czekaj aż będzie za późno. Skorzystaj z telefonu zaufania: 800 199 990" - napisano. Jednocześnie zamieszczono plansze z informacją, z której wynika, że telefon ten czynny jest codziennie w godzinach 16-21, z wyjątkiem dni świątecznych.

W Polsce dominuje konsumpcja alkoholu, po marihuanę chętnie sięga młodzież

Z "Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2019", opracowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii wynika, że w polskim społeczeństwie konsumpcja napojów alkoholowych jest o wiele bardziej rozpowszechniona niż używanie narkotyków.

"Ponadto skala używania narkotyków w Polsce na tle innych krajów UE nie jest duża. (...) Jednakże dane dotyczące młodzieży wymagają uwagi specjalistów, ponieważ odsetek użytkowników marihuany w tej grupie znajduje się powyżej średniej europejskiej (wyniki badania ESPAD z 2015 roku)" - czytamy w raporcie. Napisano w nim również, że Polsce odsetek osób używających narkotyków w wieku 15-34 lata wynosi 10,4 proc. Powołano się na Biuletyn Statystyczny EMCDDA z 2019 r.

W raporcie zauważono ponadto, że liczba problemowych użytkowników narkotyków w Polsce pozostaje na stałym poziomie z jednym z niższych wskaźników na 100 tysięcy mieszkańców w Europie. Podkreślono, że Polska ma również niskie wskaźniki zgonów z powodu narkotyków, jak również zakażeń HIV z powodu używania narkotyków w iniekcjach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze