Dziś Kraska spotka się z ratownikami medycznymi

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP02 września 2021 06:51

W czwartek, 2 września, ma się odbyć spotkanie wiceministra Waldemara Kraski z ratownikami medycznymi. O spotkaniu mówił wczoraj minister zdrowia. Dodajmy, że ratownicy od kilku tygodni protestują, wczoraj kilkadziesiąt karetek nie wyjechało na ulice Warszawy.

Protest ratowników medycznych trwa w całej Polsce Fot. Shuttertstock
  • Trudna sytuacja w stacjach pogotowia ratunkowego i na SOR-ach to problem, o którym głośno już od wielu tygodni. Ratownicy odchodzą na zwolnienia lekarskie, albo wypowiadają kontrakty w ramach protestu wobec niskich wynagrodzeń
  • 1 września Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych informował, że to nie tylko nowy rok szkolny, ale i „zwiększone braki obsad Zespołów Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w całej Polsce”
  • Związkowcy przypominają, że 31 sierpnia wygasły umowy wypowiedziane przez ratowników kilka tygodni temu
  • Spotkanie wiceministra Waldemara Kraski z ratownikami zapowiedział Adam Niedzielski. Spotkanie ma się odbyć dziś

Dziś Kraska spotka się ratownikami medycznymi

Szef resortu zdrowia pytany był przez dziennikarzy w Wejherowie po rozpoczęciu roku szkolnego, co stanie się, gdy zabraknie ratowników medycznych do pracy. Zapewnił, że "wszystkie informacje są monitorowane, także przyczyny, które ewentualnie odpowiadają za konflikty".

"W przypadku ratowników, którzy są zatrudnieni - nie kontraktowi - nie mamy praktycznie w ogóle do czynienia ze zjawiskiem jakichkolwiek problemów na linii pracodawca - pracownik" - powiedział Niedzielski.

Przyznał, że inaczej trochę sytuacja wygląda w przypadku pracowników kontraktowych.

- Tu są pewnego rodzaju negocjacje, spory z pracodawcami, ale nawet w sytuacji eskalacji sporów jesteśmy w stanie zapewnić ekipy, czy zespoły, które będą utrzymywały stabilność systemu ratownictwa medycznego - zapewnił Niedzielski.

Jak dodał, "już angażujemy ratowników ze straży pożarnej". "To wszystko jest obudowane procedurami, które są przez nas monitorowane, wykonywane" - wyjaśnił.

Czytaj więcej: Co jeśli zabraknie ratowników? Niedzielski: angażujemy ratowników ze straży pożarnej

Uziemione karetki i SOR-y bez obsady. Ratownicy alarmują

Niedzielski: jeśli zabraknie ratowników będą delegowani do pracy przez wojewodę

Poinformował, że cały czas MZ prowadzi dialog ze środowiskiem ratowników medycznych.

- Jutro chociażby jest spotkanie ratowników z ministrem Kraską, który w Ministerstwie Zdrowia odpowiada za ten obszar ratownictwa medycznego. Przygotowujemy także rozwiązania regulacyjne. Pracujemy razem ze środowiskiem nad nowym brzmieniem ustawy  - podał 1 września minister zdrowia.

W ocenie ministra "bardzo często kwestia sporu to zwykłe negocjacje czy dyskusje między pracownikami a pracodawcami". To nie są na razie zastrzeżenia systemowe, za które odpowiada ministerstwo zdrowia. Nie mniej jednak, my nad tym pracujemy i ze środowiskiem przygotowujemy rozwiązanie ustawowe, więc bezpieczeństwo pacjentów będzie zagwarantowane" - zapewnił.

Poinformował, że jeśli zabraknie ratowników, to "w praktyce będzie wyglądało to tak, że będą delegowani przez wojewodę do pracy".

Dopytywany, czy strażacy będą jeździć w karetkach, potwierdził. "Teraz jeżdżą w karetkach różni reprezentanci innych zawodów" - dodał.

Odnosząc się do kwestii wyjazdów karetek, Niedzielski przekazał, że monitorowany jest czas dojazdu do pacjenta. "Jeżeli widzimy, że liczba zespołów jest niewystarczająca do utrzymania tych parametrów, to podejmujemy specjalne środki".

Pytany, jak długo zostaną z obywatelami maseczki minister Niedzielski powiedział, że wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. "Biorąc pod uwagę parametry dotyczące nowej mutacji wirus, które mówią o jego zwiększonej zakażalności - na pewno utrzymanie obowiązku noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń zamkniętych jest sprawą oczywistą" - zaznaczył. "Jesteśmy w tak krytycznym momencie, że najbliższe dni, tygodnie przesądzą, z jaką dynamiką czwartej fali będziemy mieli do czynienia, więc nie pozbawiajmy się narzędzi walki" - dodał.

Czytaj również: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma sporu z ratownikami

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum