Dzień Matki pod hasłem profilaktyki zdrowotnej

Autor: Gazeta Olsztyńska, Gazta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2010 12:40

W wielu miejscach Polski tegoroczne obchody Dni Matki odbywają się pod hasłem mobilizowania mam do przeprowadzenia badań zdrowotnych.

Na przykład policjanci olsztyńskiej drogówki uczczą to święto wręczając wszystkim kontrolowanym w tym dniu paniom informatory o bezpłatnych badaniach profilaktycznych dla kobiet. Akcję zorganizowano we współpracy z Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki macicy przy ZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Natomiast we wrocławskich przedszkolach dzieci będą zachęcać mamy do korzystania z bezpłatnych badań cytologicznych umożliwiających wykrycie raka szyjki macicy w bardzo wczesnej fazie.

– Przygotowaliśmy ponad 12 tysięcy laurek, które dzieci same pokolorują, podpiszą, a następnie wręczą swoim mamom - mówi GW Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału NFZ. Fundusz zorganizował akcję wspólnie z wydziałem zdrowia urzędu miejskiego, sanepidem i Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne. Na laurce, obok wesołego słoneczka, kwiatków i czerwonych serduszek, umieszczono napis: „Mamusiu, przyjmij ode mnie te kwiatki śliczne oraz zaproszenie na badania cytologiczne”.

Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku. Przedszkolaki wręczają mamom laurki zaczynające się od słów: „Mamo, jesteś potrzebna”. Mają przypomnieć, że powinny dbać o własne zdrowie i zgłaszać się na badania profilaktyczne.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum