Działa już 18 szpitali tymczasowych. "Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 listopada 2021 14:24

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podsumował, że od 2 listopada funkcjonuje już 18 szpitali tymczasowych. 5 listopada ruszy 19. taki szpital.

Działa już 18 szpitali tymczasowych. "Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach"
Działa już 18 szpitali tymczasowych. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Łącznie od 2 listopada funkcjonuje blisko 18 szpitali tymczasowych. Z kolei do 5 listopada ruszy szpital wojskowy na Okęciu
  • Ponadto również w innych placówkach, na wniosek wojewodów, przekształcane są łóżka "zwykłe" na covidowe
  • Resort zdrowia przekazał decyzję władzom stolicy o tym, że Szpital Praski ma od dnia doręczenia decyzji do 7 listopada przygotować 142 łóżka dla chorych na COVID-19
  • Władze Warszawy już odwołały się od tej decyzji - instalacja tlenowa nie obsłuży 271 pacjentów tlenowych

Powstają kolejne szpitale tymczasowe

- Cały czas uruchamiamy szpitale tymczasowe. Od wczoraj działa już 18 szpitali tymczasowych. Wczoraj ruszył szpital w Poznaniu. Do 5 listopada ruszy szpital wojskowy na Okęciu, z dodatkowymi łóżkami - przypomniał rzecznik MZ na antenie TVP Info.

Dodał, że oprócz szpitali tymczasowych, na wniosek wojewodów minister zdrowia przekształca także w innych szpitalach łóżka przeznaczone standardowo dla pacjentów z innymi chorobami w miejsca dla tych z COVID-19.

- Tak się dzieje chociażby w Warszawie ze Szpitalem Praskim. Tu, na wniosek wojewody, minister zdrowia podjął decyzję o przekształceniu łóżek dla pacjentów z innych zakresów w łóżka covidowe. To jest jeden z tych szpitali, który najszybciej może się przygotować na przyjęcie pacjentów covidowych, więc te decyzje zapadają każdego dnia - dodał.

Czytaj: Do 5 listopada ruszy szpital tymczasowy na Okęciu. Będzie tu 200 miejsc covidowych

Koronawirus. 3 listopada. Kraska: Będzie kolejny niechlubny rekord

Brak zgody na "pełnienie funkcji szpitala tymczasowego"

Resort zdrowia we wtorek przekazał decyzję władzom stolicy o tym, że Szpital Praski ma od dnia doręczenia decyzji do 7 listopada przygotować 142 łóżka dla chorych na COVID-19, w tym 5 łóżek intensywnej terapii. Od 8 do 14 listopada mają to być 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii, a od 15 listopada do odwołania w Polsce stanu epidemii 271 łóżek, w tym 22 łóżka intensywnej terapii.

Zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała we wtorek, że władze Warszawy odwołały się już od tej decyzji. Nie zgadzają się "na pełnienie funkcji de facto szpitala tymczasowego", gdyż instalacja tlenowa nie obsłuży 271 pacjentów tlenowych. Kaznowska przypomniała również, że należy korzystać z potencjału szpitala, na co czeka wielu chorych.

Czytaj: Dr Grzesiowski: wkrótce będzie 30 tys. zakażeń dziennie. "Czas na wprowadzanie ograniczeń dla niezaszczepionych"

Dr Cholewińska-Szymańska: brakuje respiratorów i łóżek covidowych. "Wielki chaos"

Dr Grzesiowski: konieczne wprowadzenie obostrzeń i czasowe zamykanie szkół

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum