Dyrektorzy szpitali: "kreatywna księgowość" w liczeniu łóżek covidowych na Mazowszu

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2020 10:01

Dyrektorzy mazowieckich szpitali wykazują nieprawidłowości w liczeniu łóżek covidowych. - Jest ich zdecydowanie mniej niż raportuje wojewoda. Wzrost łóżek to tylko efekt "kreatywnej księgowości" - mówili podczas narady komisji zdrowia Sejmiku Mazowieckiego.

Dyrektorzy szpitali: "kreatywna księgowość" w liczeniu łóżek covidowych na Mazowszu
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podaje w raportach wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na Mazowszu dostępnych jest 2651 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Ma to być jedna z największych w Polsce rezerw łóżkowych. Dane te poddają w wątpliwość dyrektorzy placówek.

Dyrektorzy podkreślają, że łóżek dla pacjentów covidowych jest mniej. Wojewoda ma wydawać szpitalowi decyzję nakazującą stworzenie miejsc dla chorych z Covid-19 a następnie odhaczyć tę liczbę w statystyce. Stąd też dane wojewody opierają się na jego decyzji, a nie na stanie faktycznym.

Przewodniczący komisji zdrowia Sejmiku Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski wylicza, że Szpital Bródnowski miał przygotować 122 łóżka, ale ma ich tylko 74. Szpital w Ostrołęce dysponuje również 74 miejscami, zamiast 150. Szpital w Pruszkowie ma 76 łóżek, zamiast 145. Zamiast zakładanych przez wojewodą 900 nowych miejsc dla chorych na Covid -19 utworzono na Mazowszu 700.

Służby wojewody mazowieckiego przekonują, iż łóżka stworzone w trybie decyzji administracyjnej są dostępne. Do rezerwy wlicza się także szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym, który posiada 1000 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem, tymczasem tutaj "łóżek gotowych do obsługi pacjentów ma być 84".

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum