Dyrektorzy krytykują pakiet onkologiczny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2015 12:24

Lekarze i dyrektorzy szpitali krytykują pakiet onkologiczny. Twierdzą, że co prawda na razie nie są w stanie ocenić, czy pomysł ministra zdrowia skróci kolejki, ale już wiadomo, że przybyło biurokracji i pojawiły się problemy z rozliczaniem świadczeń.

Dyrektorzy krytykują pakiet onkologiczny

Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze przyznaje, że idea była szczytna, by pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej nie czekał długo w kolejce i nie chodził od gabinetu do gabinetu, jednak pakiet był źle przygotowany. W efekcie procedury się wydłużyły.

Wcześniej pacjent, który trafiał do tego szpitala w ciągu tygodnia czy dwóch miał postawioną diagnozę i mógł rozpocząć leczenie. Teraz lekarz w poradni specjalistycznej ma na to sześć tygodni, dopiero potem można rozpocząć operację.

Owszem, szpitale mogą iść starą drogą, ale jak przekonał się dyrektor z Czerwonej Góry, to się po prostu nie opłaca. Dyrekcja za styczeń próbowała rozliczyć 240 tys. zł za pacjentów onkologicznych, ale to się nie udało.

A to dlatego, że szpital pominął niektóre elementy, które zakłada pakiet onkologiczny, np. lekarze sami zakładali zielone karty, zamiast odesłać chorych do lekarza POZ i teraz NFZ, nie chce tego uznać.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum