Dyrektor Piskorz- Ogórek popiera pomysł likwidacji stażu dla lekarzy. "Szybciej "otrzymam" rezydenta"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia30 października 2021 15:47

Likwidacja rocznego lekarskiego stażu podyplomowego oznacza korzyść dla pracodawcy - dyrektora szpitala, który rok wcześniej "otrzymuje" rezydenta - mówi Krystyna Piskorz- Ogórek.

Dyrektor Piskorz- Ogórek popiera pomysł likwidacji stażu dla lekarzy. "Szybciej "otrzymam" rezydenta"
Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Fot. PTWP
  • 26 października br. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) podjęła uchwałę ws. zwrócenia się do MZ o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów
  • Pomysł likwidacji lekarskiego stażu podyplomowego uważam za słuszny - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie
  • Szpitale będą dzięki temu szybciej "otrzymywały" rezydentów - zaznacza
  • Finansowy aspekt planowanej zmiany nie ma, z punktu widzenia dyrektora szpitala, znaczenia - dodaje

- Pomysł likwidacji lekarskiego stażu podyplomowego uważam za słuszny - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

"Jest szansa, że szybciej otrzymamy rezydentów"

- Po pierwsze szybciej na rynek wchodzi lekarz z pełnym prawem wykonywania zawodu. Ma on także możliwość szybszego zdobycia kwalifikacji specjalisty. To korzyść dla lekarza - zaznacza.

- Tym bardziej, że z naszych rozmów z młodymi lekarzami wynika, iż decyzje o wyborze specjalizacji wcale nie zapadają podczas rocznego stażu zawodowego, ale znacznie wcześniej, zwykle podczas praktyk na piątym i szóstym roku studiów - zauważa Krystyna Piskorz-Ogórek.

- Jeśli chodzi o korzyść dla pracodawcy - dyrektora szpitala, to jest ona taka, że szybciej otrzymuje on rezydenta. Z perspektywy mojej placówki, która ma miejsca szkoleniowe niemalże we wszystkich oddziałach specjalistycznych, sytuacja, że część z nich jest pusta, nie jest dobra. Dlatego liczę na to, że rok wcześniej otrzymam teraz lekarza chętnego do rozpoczęcia danej specjalizacji - wyjaśnia dyrektor WSSzD w Olsztynie.

"Chętnie zatrudnię absolwenta. Studenta szóstego roku również"

- Nie ma też obaw, że dyrektorzy szpitali nie będą chcieli zatrudniać młodych lekarzy, tuż po studiach, ze świeżym dyplomem. Właśnie dlatego, że będą oni szybko rozpoczynali specjalizację - mówi dyrektor.

- W naszym szpitalu młodzieży pracującej i szkolącej się jest bardzo dużo, dlatego nie widzę żadnej przeszkody, aby zatrudnić absolwenta. Gdyby była możliwość zatrudnienia studenta ostatniego roku studiów na wydziale lekarskim, naturalnie z ograniczonymi uprawnieniami, również zaoferowałabym mu pracę, z niższym uposażeniem - zaznacza.

- W szpitalu, gdzie pracuje wielu lekarzy różnych specjalności, to nie jest problem. Ale jeśli placówka boryka się z dramatycznym brakiem lekarzy i zamierza zatrudnić młodego człowieka po to, żeby wypuścić go na głęboką wodę, to na pewno nie ten kierunek - podkreśla.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować staż podyplomowy. Co na to lekarze? ANKIETA

Kwestia finansowa. "Tutaj bez znaczenia"

- Co do aspektu finansowego planowanej zmiany, to owszem, etaty stażystów są finansowane przez resort zdrowia, ale finansowane są także etaty rezydenckie, zatem z punktu widzenia pracodawcy ta kwestia nie ma znaczenia - wskazuje Krystyna Piskorz-Ogórek.

Przypomnijmy. 26 października br. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) podjęła uchwałę ws. zwrócenia się do MZ o zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Jak argumentowała KRAUM, automatycznie skróciłoby to długi cykl kształcenia lekarza specjalisty o rok, co ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę niedobór lekarzy w Polsce.

W ocenie KRAUM takie rozwiązanie jest uzasadnione wysokim poziomem kształcenia, potwierdzonym przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz liczne akredytacje międzynarodowe. W związku z tym dyplom lekarza powinien w pełni upoważniać do wykonywania zawodu lekarza.

KRAUM przypomniała także, że większość krajów Europy odeszła od obowiązkowego stażu podyplomowego, uznając dyplom lekarza jako w pełni wystarczający dla uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapewnił, że inicjatywa legislacyjna w tej sprawie zostanie podjęta "niezwłocznie".

Czytaj też: Roczny obowiązkowy staż podyplomowy dla lekarzy do likwidacji. Rektorzy wnioskują do MZ

Czytaj też: Likwidacja lekarskiego stażu podyplomowego. "Inicjatywa  legislacyjna zostanie podjęta niezwłocznie"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum