Dyrektor NIZP-PZH: naszym celem jest odbudowa zdrowotna po pandemii

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 18:01

Konieczne jest przygotowanie długofalowych działań, które pomogą nam odwrócić niekorzystne trendy. Nazwaliśmy go planem odbudowy zdrowotnej - mówi dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk, dyr. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny.

Dyrektor NIZP-PZH: naszym celem jest odbudowa zdrowotna po pandemii
Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH; FOT. Screen PTWP
 • Grzegorz Juszczyk: - Znajdujemy się w sytuacji krytycznej, w której zostały zahamowane korzystne trendy zdrowotne, na co nałożyła się pandemia
 • Dyrektor NIZP-PZH: - Konieczne jest dodatkowe finansowanie i nowe kompetencje jednostek administracji, które odpowiadają za profilaktykę
 • Odbudowa poprzedniej długości życia będzie trwała długo w okresie postpandemicznym

Dyrektor NIZP-PZH wskazał podczas konferencji prasowej online dot. raportu NIZP-PZH 2020 pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” (23 lutego), że składając go do druku zauważano,  że również minister zdrowia promuje plan odbudowy zdrowia Polaków. - Jakakolwiek byłaby tu różnica semantyczna, cel jest jeden - podkreślił.

Co robić po pandemii?

- Znajdujemy się w sytuacji krytycznej, w której zostały zahamowane korzystne trendy zdrowotne, na co nałożyła się pandemia COVID-19. Bez zmiany strategii, redefinicji modelu profilaktyki i leczenia Polaków, nie mamy szansy na poprawę sytuacji w najbliższym czasie - przekonuje Grzegorz Juszczyk.

Jak wskazuje, główne czynniki ryzyka wpływające na nasz stan zdrowia jak palenie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, nadmierna konsumpcja alkoholu czy niewystarczająca aktywność fizyczna utrzymują się na wysokim, niekorzystnym poziomie. Również zanieczyszczenie powietrza, może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia

- W wielu schorzeniach obserwujemy także wzrost dynamiki chorobowości - wśród najważniejszych trzeba wymienić oczywiście choroby nowotworowe, cukrzycę czy otyłość - podaje przykłady.

Z szacunków ekspertów NIZP-PZH wynika, że w tzw. okresie postpandemicznym skrócenie oczekiwanej długości życia trzeba będzie długo odbudowywać.

Prewencja i koordynacja

Zatem jakie działania są konieczne do „odbudowy zdrowotnej”? Po pierwsze długoterminowe realizowanie i adekwatne finansowanie działań prozdrowotnych w celu zmniejszenia chorobowości.

- Chodzi o działania prewencyjne z zakresu zdrowia publicznego ukierunkowane na zapobieganie występowaniu chorób cywilizacyjnych i zakaźnych i zmniejszenie nierówności w zdrowiu - wyjaśnia dyrektor NIZP-PZH.

Drugi kierunek działań to poprawa funkcjonowania administracji publicznej.

- Konieczna jest redefinicja, dodatkowe finansowanie i nowe kompetencje jednostek administracji publicznej, które odpowiadają za działania profilaktyczne, i to głównie jednostki inspekcji sanitarnej oraz jednostek samorządu terytorialnego - potrzebna jest też większa koordynacja - tłumaczy dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk.

I wreszcie trzecia, fundamentalna kwestia: żeby zapewnić odpowiednie finansowanie tych działań konieczny jest stały coroczny wzrost wydatków, ale zaplanowanie ich wydawania powinno być oparte na ocenie efektywności.

Na co wydawać?

Jakie powinny być podstawowe cele finansowania systemu? Ochrona zdrowia powinna zmierzać w kierunku: koordynacji opieki nad pacjentami (np. poprzez Krajową Sieć Onkologiczną czy planowaną sieć kardiologiczną), radykalnego zwiększenia roli opieki ambulatoryjnej, szczególnie POZ, wdrażania nowych technologii medycznych i informatycznych oraz zwiększenia dostępu do ochrony zdrowia grup upośledzonych społecznie i ekonomicznie czy narażonych na ciężkie choroby.

- To ostatnie jest szczególnie istotne. Np. niektóre samorządy prowadzą zaawansowane programy z zakresu zdrowia publicznego, a inne nie prowadzą ich prawie w ogóle - wskazuje Juszczyk

Ważna jest także kwestia rozwoju przyjaznych dla podmiotów systemów sprawozdawczych, a także systemów analitycznych i technologii informacyjnych. A chyba najbardziej istotne jest zwiększenie liczby personelu medycznego i uwzględnienie nowych, ale działających już na rynku zawodów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze