Dyplomaci USA i Chin rozmawiali o źródłach pandemii Covid-19

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia11 czerwca 2021 19:52

Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin Yang Jiechi i sekretarz stanu USA Antony Blinken odbyli rozmowę telefoniczną, w której poruszyli m.in. tematy genezy pandemii Covid-19.

Dyplomaci USA i Chin rozmawiali o źródłach pandemii Covid-19
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • USA domagają się od Chin współpracy i przejrzystości w sprawie wyjaśnienia źródeł wirusa
  • Chińczycy potępiają rozpowszechniane przez "niektórych ludzi w USA" teorie o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium w Wuhan
  • Geneza pandemii to jeden z punktów spornych w relacjach między dwiema największymi gospodarkami świata

Blinken podkreślił wagę "współpracy i przejrzystości w sprawie źródeł wirusa, w tym potrzebę przeprowadzenia w Chinach drugiej fazy badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod kierownictwem ekspertów" - poinformowały w komunikacie służby prasowe Departamentu Stanu USA.

Upolitycznianie źródeł pandemii

Według relacji strony chińskiej Yang potępił natomiast rozpowszechniane przez "niektórych ludzi w USA" teorie o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan. Ocenił takie doniesienia jako "zmyślone i absurdalne" i zaapelował do władz w Waszyngtonie, by "powstrzymały się od upolityczniania źródeł pandemii".

Spór na temat genezy pandemii

Geneza pandemii Covid-19 to jeden z punktów spornych w relacjach między dwiema największymi gospodarkami świata. Waszyngton domaga się przejrzystego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa, w tym zbadania hipotezy o jego ucieczce z wuhańskiego laboratorium. Pekin stanowczo zaprzecza możliwości wycieku i twierdzi, że patogen niekoniecznie pochodzi z Chin.

Piątkowa (11 czerwca) rozmowa obu dyplomatów była pierwszą od burzliwego marcowego spotkania na Alasce, które nie przyniosło przełomu w napiętych relacjach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum