Dymisje dwóch wiceministrów zdrowia przyjęte

Autor: PAP, RZX/ Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2014 19:12

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisje dwóch wiceministrów zdrowia: Cezarego Rzemka i Aleksandra Soplińskiego. Przyjęcie dymisji zostało uzgodnione z właściwymi ministrami.

Fot. MZ

Cezary Rzemek był wiceministrem zdrowia od maja 2009 r. W resorcie odpowiadał m.in. za finanse, nadzór i kontrolę oraz system ratownictwa medycznego.

Z kolei Aleksander Sopliński pełnił funkcję wiceministra zdrowia od lutego 2012 r. W MZ był przedstawicielem PSL. Do jego zadań należał nadzór nad departamentem matki i dziecka, departamentem nauki i szkolnictwa wyższego oraz departamentem pielęgniarek i położnych.

To kolejne dymisje związane z dokonywanym przez premier przeglądem resortów. W czwartek (18 grudnia) premier przyjęła dymisje czterech wiceministrów infrastruktury i rozwoju.

Ruszyła giełda nazwisk

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek sam chciał odejść już od pewnego czasu. Miał tylko doprowadzić do końca swój sztandarowy projekt, czyli ustawę o ratownictwie medycznym.

Drugi z odchodzących wiceministrów - Aleksander Sopliński w ostatnich miesiącach zajmował się krytykowaną ustawą o zawodzie fizjoterapeutów.

Obecnie spekuluje się kto zostanie wiceministrem zdrowia. Wśród nazwisk na "giełdzie" wymienia się prof. Alicję Chybicką i Beatę Małecką-Liberę.

- Robiłam przeglądy resortów po to, żeby mieć w tych resortach ludzi, którym powierzę określone zadania. Te zadania wynikają również z moich deklaracji, które złożyłam podczas wygłaszania expose - tłumaczyła dziennikarzom szefowa polskiego rządu, pytana o powody tych dymisji.

Po objęciu funkcji premiera Kopacz zapowiedziała, że odwiedzi ministerstwa i będzie rozmawiać z ich kierownictwami. Podkreśliła wtedy, że na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów. Przegląd resortów szefowa rządu rozpoczęła pod koniec października.

Dotychczas - w ramach przeglądu - premier odwiedziła ministerstwa: finansów, spraw zagranicznych, obrony narodowej, sprawiedliwości, zdrowia, administracji i cyfryzacji, infrastruktury i rozwoju.

Przypomnijmy...

Cezary Rzemek jest absolwentem Zarządzania w Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Zarządzania w ochronie zdrowia na Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).

Pracował jako starszy księgowy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Mońkach (2002-2005) i Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku (2003-2005).

Był następnie zastępcą dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku (2005-2007) i dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach (2007-2009).

28 maja 2009 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.

Aleksander Sopliński jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracował jako ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który znalazł się w dwudziestce najlepszych oddziałów szpitalnych tej specjalności w Polsce w rankingu tygodnika "Wprost".

W latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym rady miasta Ciechanowa. Od 1998 do 2005 zasiadał w sejmiku mazowieckim, m.in. jako jego wiceprzewodniczący.

Od 1973 należał do ZSL, w 1990 został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach parlamentarnych w 2001 kandydował bez powodzenia, a w wyborach w 2005 został wybrany na posła na Sejm z listy PSL w okręgu płocko-ciechanowskim. Zasiadał w komisjach zdrowia oraz polityki społecznej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał 3399 głosów. 23 listopada 2007 złożył ślubowanie poselskie, zastępując w parlamencie Adama Struzika, który nie objął mandatu, zachowując stanowisko marszałka mazowieckiego. Zasiadł w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

W wyborach parlamentarnych w 2011 nie został wybrany na kolejną kadencję. 29 lutego 2012 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum